Jak zmienił się Białystok od lat 70. XX w. Unikalne zdjęcia z lotu ptaka

2013.04.11 00:00
W 1976 r. w Białymstoku wykonano ortofotomapę – całe miasto sfotografowano w locie. Teraz takie mapy wykonywane są często. Wybierzmy się w powietrzną podróż i porównajmy, jak zmieniło się nasze miasto przez ostatnie 37 lat. Pokazujemy po 2 zdjęcia dokładnie z tych samych miejsc.
Jak zmienił się Białystok od lat 70. XX w. Unikalne zdjęcia z lotu ptaka
Fot: Skrzyżowanie Zwierzyniecka - Wiejska - Kopernika

Proponujemy od razu oglądać fotoreportaż, w którym również znajdują się opisy zdjęć

Opera zamiast amfiteatru
Wcześniej był tu amfiteatr, teraz jest opera. Zmienił się także Sienny Rynek. Na części dawnego placu targowego pojawiły się kamienice, ale w międzyczasie zniknęło też sporo domów z historycznej ul. Młynowej – w latach 70. XX w. jej zabudowa była jeszcze gęsta, dziś pozostały już tylko nieliczne budynki. W 1976 r. już stał Central.

Rynek Kościuszki
Ratusz pozostaje niezmieniony, zmienia się natomiast Rynek Kościuszki. Jak wyglądał przed generalną przebudową kilka lat temu, jeszcze większość z nas dobrze pamiętania (m.in. zlikwidowano wówczas park za Ratuszem). Niewielu sobie już jednak przypomina, że na skrzyżowaniu Rynku z ul. Sienkiewicza było kiedyś rondo.

Stadion i dworzec PKS
Stadionu, na którym przez wiele lat grała Jagiellonia Białystok, już nie ma. Z lotu ptaka widać dziś jedynie jego dawny zarys. W 1976 r. naprzeciwko niego nieźle funkcjonował dworzec PKS. Na starym zdjęciu widać dziesiątki autobusów. Na fotografii nie ma za to... biurowca, w którym ma swoją siedzibę BiałystokOnline. Powstanie on w latach 90. XX w. w miejscu oznaczonym na mapie liczbą 4918 .

Dworzec PKS przy ul. Jurowieckiej był za ciasny, myślano więc o budowie nowego. Dziś ten przy ul. Bohaterów Monte Cassino straszy turystów, trudno uwierzyć, że jeszcze 37 lat temu nie było go w ogóle, tak jak Centrum handlowego Park i ul. Wyszyńskiego.

Politechnika
Campus Politechniki Białostockiej zaczął powstawać w latach 70. minionego stulecia. Jako pierwszy oddano w 1974 r. akademik z 600 miejscami. 4 lata później stały 3 akademiki, budynek rektoratu oraz późniejszy klub Gwint. W tej chwili kampus PB to w sumie 13 obiektów: 4 akademiki, hotel asystenta, 7 obiektów dydaktycznych (w tym Centrum Nowoczesnego Kształcenia) i hala sportowa.

Urząd miejski
Dziś ten budynek góruje nad Białymstokiem i jest jednym z najwyższych gmachów w mieście, niewątpliwie też najważniejszym. To kilkunastopiętrowy urząd miejski i siedziba władz. Nieopodal stoi zaś hotel Gołębiewski. Lecąc balonem nad Białymstokiem w 1976 r., jeszcze nie zobaczymy tych budynków. Dopiero w 1979 r. powstał hotel Oribis, ale wykończono go dopiero w latach 90. Podobnie było z urzędem miejskim, który miał być początkowo siedzibą Biura Projektów.

Piasta i Sybiraków
W 1976 r. nie było jeszcze ulicy Mieszka I, było natomiast Osiedle Piasta – pierwsze w Polsce, wybudowane w latach 1969-78 w technologii wielkiej płyty. Na dzisiejszym małym osiedlu Sybiraków były natomiast pola, nie istniał jeszcze kościół św. Ducha i... dyskont Biedronka.

Biała
Zanim powstała galeria Biała, w jej miejscu stały budynki fabryki Chaima Nowika. Nie istniało duże skrzyżowanie ul. Branickiego (na starej mapie są tam jasne plamy) oraz ul. Miłosza. Co ciekawe, kilkadziesiąt lat temu rzeka Biała była bardziej kręta.

Zielone Wzgórza
O tłumach w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu nikt jeszcze nie myślał. W 1976 r. to szczere pole, dziś popularne osiedle mieszkaniowe i duże centrum handlowe. Kościół św. Jadwigi zaczął działać dopiero na początku lat 90.

"Obwodówka" i Bacieczki
Kilkadziesiąt lat temu dużej ul. Maczka nie było w ogóle, nie wspominając o Auchan, Leroy Merlin czy Selgrosie. Na Bacieczkach nie znaleźlibyśmy zaś aż tylu domów co dziś.

TBS
Makro otworzono dopiero w latach 90. XX w. Wtedy też zaczęły stawać bloki i budować drogi na osiedlu TBS. W 1976 r. te tereny były pustymi, bardzo, bardzo odległymi przedmieściami.

Nowe Miasto
Któż by pomyślał w 1976 r., że łąki i pola na południowym-zachodzie miasta mogą być jednym z najgęściej zaludnionych i najpopularniejszym z białostockich osiedli. Nowe Miasto zaczęło powstawać pod koniec lat 80. XX w.

Słoneczny Stok
Nieco wcześniej zaczęto budować na Słonecznym Stoku. Główna ulica rozdzielająca to osiedle - Sikorskiego - powstała na piaszczystej ścieżce. Ulice Witosa i Upalną wytyczono przez środek wolnych terenów.

Dziesięciny
W latach 70. spółdzielnia kolejowa zaczęła budować osiedle Dziesięciny. W pierwszym budynku zamieszkano w 1977 r. Gdy wykonywano starą ortofotomapę, tereny dziś gęsto zaludnionych Dziesięcin z dziesiątkami bloków były pustynią.

Bagnówka
Wieś Bagnówka została włączona do Białegostoku w 1973 r., czyli kilka lat przed zrobieniem zdjęć. O ile pola zajmują w tej chwili domy, to dawna wieś (dziś ul. Kluka) pozostaje niemal niezmieniona.

Wiadukt
Zanim powstały charakterystyczne ślimaki wiaduktu Dąbrowskiego, istniało tylko skrzyżowanie ul. Przodowników Pracy (Bohaterów Monte Cassino). W miejscu przyszłej ul. Gagarina (al. Solidarności) w 1976 r. nie było żadnej drogi.

Wiejska - Kopernika
Skrzyżowanie to funkcjonowało już w 1976 r. Było tylko "trochę" mniejszych gabarytów.

Agnella
Nie tylko nie było fabryki, ale nawet porządnej drogi, by dojechać do miejsca, w którym powstała. Ul. Andersa była wówczas piaszczystą drogą. Jej skrzyżowanie z ul. Maczka – w tej chwili chyba najbardziej okazałe w Białymstoku - kiedyś było małą "krzyżówką". W 1976 r. nie było jeszcze w tym miejscu siedziby straży pożarnej, ani giełdy. Zespół Szkół Elektrycznych przeniósł się nieopodal dopiero w 1995 r.

Węglowa
Białych plam po czasach PRL-u zostało jeszcze sporo, w tym te na mapach. Kompleks magazynów przy ul. Węglowej ukryto na zdjęciu, gdyż był to teren wojskowy. Teraz należy do miasta, jest miejscem wielu imprez kulturalnych, w przyszłości ma powstać tu Muzeum Pamięci Sybiru.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1123 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39