Jesteś na zwolnieniu lekarskim? Możesz spodziewać się "gości". Warto o tym wiedzieć

2023.11.13 17:06
Osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich mogą być skontrolowane. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza, czy chorzy faktycznie przebywają na nich zgodnie z przeznaczeniem.
Jesteś na zwolnieniu lekarskim? Możesz spodziewać się "gości". Warto o tym wiedzieć
Fot: pixabay.com

Zwolnienie lekarskie jest przyznawane osobie, która z powodu choroby, czy jakiejś niedyspozycji (kontuzji, urazu itp.) potrzebuje wolnego od pracy, by móc się zregenerować i po jakimś czasie wrócić do swoich obowiązków. 

Niestety nie wszyscy wykorzystują zwolnienia zgodnie z przeznaczeniem. ZUS 

wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych od stycznia do września tego roku. Kwota obniżonych i cofniętych  w wyniku kontroli świadczeń wyniosła w kraju 129 mln 377 tys. zł, w województwie podlaskim 2mln 227 tys. zł.

 - W ramach przysługujących uprawnień Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich. Pierwsza dotyczy ich wykorzystywania, druga orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Przy pierwszym gatunku kontroli pracownicy ZUS-u sprawdzają, czy chory nie pracuje podczas niedyspozycji, albo nie wykonuje innych aktywności, które mogłyby wydłużyć jego powrót do zdrowia jak np. remont mieszkania. Taką kontrolę mogą przeprowadzić również pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników -  informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Innym rodzajem jest kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby.

- Weryfikacji tej dokonuje lekarz orzecznik ZUS, który sprawdza, czy osoba korzystająca z e-ZLA nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy je skrócić. Kontrola ta może odbyć się także w oparciu o dokumentację medyczną, na podstawie której lekarz wystawił zwolnienie - dodaje rzeczniczka.

ZUS dostaje anonimowe donosy

Jak się okazuje, coraz częściej kontrole są przeprowadzane z powodu anonimowych osób, które zgłaszają do urzędu, że ktoś wykorzystuje zwolnienie lekarskie np. by pojechać na wakacje, czy podjąć jakąś inną pracę zarobkową.

W tym roku od stycznia do września pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzili 336,9 tys. kontroli. W sumie wydano 20,6 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty zasiłków chorobowych. 

- Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków wyniosła 19,4 mln zł. W regionie białostocki oddział ZUS przeprowadził 8 tys. takich kontroli, 306 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku, a kwota wstrzymanych z tego tytułu świadczeń sięgnęła ponad 390 tys. zł. Kontrole to nie wszystko. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek obniżyć wysokość świadczeń chorobowych osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia. Zasiłek czy świadczenie rehabilitacyjne nie może być wtedy wyższe niż przeciętne wynagrodzenie krajowe. W całym kraju  z tego powodu obniżono wypłaty o 109,9 mln zł, w regionie o 1,84 mln zł.– mówi Katarzyna Krupicka.

Nieprawidłowe korzystanie ze zwolnienia lekarskiego - jakie konsekwencje?

W przypadku, gdy okaże się, że osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim wykorzystuje je niezgodnie z zaleceniem lekarza, wówczas musi się liczyć z konsekwencjami. Niestety kontrole wciąż wykazują, że sobą osoby, które uważają, że jest to dodatkowy czas wolny, który można wykorzystać na prace remontowe bądź przydomowe, czy okazję do dorobienia do pensji. Niektórzy nawet wyjeżdżają w tym czasie na wakacje. 

W takich przypadkach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. Jeśli okaże się, że osoba na zwolnieniu wróciła już do zdrowia, wówczas skracane jest jej zwolnienie lekarskie. 

Jak oszukiwano "na zwolnienie" w Podlaskiem?

Jak się okazuje sposobów na nadużywanie zwolnienia lekarskiego, jest całe mnóstwo. Zazwyczaj osoby, które na nim przebywają, zamiast się regenerować i wracać do zdrowia - pracują. 

- Wśród osób, które musiały zwrócić zasiłek chorobowy, był mężczyzna, który w trakcie zwolnienia lekarskiego brał udział w posiedzeniu rady nadzorczej  spółki. Inny ubezpieczony był współorganizatorem i uczestnikiem wystawy psów.  Był również lekarz, który w trakcie niezdolności do pracy wystawił zwolnienie lekarskie innej osobie - podaje rzeczniczka ZUS.

Była też kobieta, która postanowiła, będąc na zwolnieniu lekarskim, polecieć na wakacje do Turcji.

Redakcja
24@bialystokonline.pl
999 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39