Już można składać wnioski do programu "Rodzina 500 plus"

2016.04.01 07:55
Od piątku (1.04) można składać wnioski o świadczenie rodzinne w wysokości 500 zł netto miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Rusza wyczekiwany program "Rodzina 500 plus".
Już można składać wnioski do programu "Rodzina 500 plus"
Fot: UM Białystok/Marcin Jakowiak
W piątek złożono w Białymstoku już pierwsze wnioski

Rusza program "Rodzina 500 plus"

W kwietniu rusza długo wyczekiwany przez Polaków program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu każda rodzina otrzyma na drugie i kolejne dziecko dofinansowanie w wysokości 500 zł netto miesięcznie. Taki "finansowy zastrzyk" mogą też dostać rodzice na pierwsze dziecko, jeśli ich dochód nie przekracza 800 zł na osobę (1200 zł, jeśli członkiem rodziny jest osoba niepełnosprawna).

W składanym wniosku wykazujemy dochód za 2014 rok (dzieje się tak, ponieważ w kwietniu nie wszyscy muszą być już rozliczeni z fiskusem). Jeśli dochód z 2014 roku się zmienił, to starając się o 500 zł na dziecko należy dołożyć zaświadczenie o wysokości utraconego dochodu. Działa to jednak w dwie strony – jeśli obecnie mamy znacznie lepszą sytuację finansową i zarabiamy więcej pieniędzy, to taka informacja również powinna pojawić się w dokumentach.

W przypadku drugiego i kolejnego dziecka formalności są znacznie prostsze – pieniądze są przyznawane na każde z nich do osiągnięcia pełnoletności. Jeśli jednak mamy dwoje dzieci w wieku 6 i 17 lat, to świadczenie będziemy otrzymywali tylko przez rok - po tym czasie dziecko skończy 18 lat, więc w rodzinie zostanie już tylko jedno niepełnoletnie.

Co zrobić, by otrzymać świadczenie?

Aby otrzymać 500 zł na dziecko, należy wypełnić wniosek, który można pobrać z internetu (zobacz: Świadczenie 500 zł na dziecko. Już jest wzór wniosku) bądź wziąć w specjalnie przygotowanych punktach – w Białymstoku powstało 20 takich miejsc, gdzie oprócz druków, dostaniemy też fachowe porady (więcej: Program "Rodzina 500 plus" w Białymstoku. W 20 punktach będą przyjmowane wnioski) oraz m.in. na pocztach. Formularze można także wysyłać pocztą bądź przez internet, przesyłając e-wniosek za pomocą portali empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP.

Wniosek złożony przez pierwsze 3 miesiące (od kwietnia do czerwca) pozwala na otrzymanie świadczenia wstecz z wyrównaniem do kwietnia. W kolejnych miesiącach kwota 500 zł będzie wypłacana od miesiąca złożenia wniosku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1290 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39