Kaufland zaprasza mieszkanki województwa podlaskiego na darmową mammografię

2022.09.10 16:43
We wrześniu na parkingach wybranych sklepów Kaufland pojawią się mammobusy. Mieszkanki województwa podlaskiego mogą skorzystać z darmowych badań mammograficznych.
Kaufland zaprasza mieszkanki województwa podlaskiego na darmową mammografię
Fot: pixabay.com

Kaufland wraz z partnerem – Geneva Trust – zaprasza mieszkanki województwa podlaskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym. Mammobusy pojawią się w Białymstoku, Bielsku Podlaskim i Łomży.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat. Badanie przysługuje paniom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne i dotychczas nie chorowały na raka piersi. Kobiety, które chciałyby skorzystać z oferty muszą wcześniej zarejestrować się telefonicznie lub przez stronę intrnetową. W trakcie zapisów nastąpi weryfikacja pacjenta w systemie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Darmowe badanie mammograficzne można wykonywać co 2 lata. Inaczej jest w przypadku pań będących w grupie ryzyka - obciążonych mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, które mogą wykonać badanie co dwanaście miesięcy. Badanie raz na rok przysługuje także w przypadku stwierdzenia nowotworów piersi w rodzinie, na przykład u mamy, siostry lub córki. Aby zapisać się na badanie, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 (Geneva Trust).

Gdzie i kiedy będą czekały mammobusy?

Mammobusy będą stacjonowały w następujących miejscach:

- Białystok – 12 września - parking Kaufland przy ul. Bohaterów Monte Cassino 12 – Geneva Trust
- Bielsk Podlaski – 10 września - parking Kaufland przy ul. Piłsudskiego 27 – Geneva Trust
- Łomża – 12 września - parking Kaufland przy ul. J. Piłsudskiego 33 – Geneva Trust

Mammobusy w ubiegłym roku zaparkowały na parkingach Kaufland ponad 1000 razy. Z darmowego badania mammograficznego skorzystało aż 70 tys. kobiet. W tym roku sieć ponownie zachęca do odwiedzania mammobusów, które pojawią się przy wybranych marketach Kaufland. We wrześniu mobilne punkty badań zaparkują w ponad 100 lokalizacjach.

Ważne jest, by wcześnie wykryć raka piersi

Mammografia jest uznawana za jedną ze skuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Wczesne wykrycie tej choroby pozwala często na całkowite wyzdrowienie. Dlatego tak istotne jest to, by badać się regularnie. Mammografię powinno się wykonywać co dwa lata, chyba że coś nas zaniepokoi np. guzek czy zgrubienie, wówczas konieczna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty.

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących u pań. Stanowi 23% wszystkich nowotworów, z czego 14% chorych umiera. Należy mieć na uwadze, że we wczesnym stadium nie daje on żadnych objawów. Ryzyko zachorowania wzrasta u pań po 50. roku życia.

Kobieta, która zgłasza się na badanie powinna mieć ze sobą dowód osobisty. Jeśli robiła wcześniej badanie piersi, powinna też wziąć ze sobą wyniki. Poza tym mammografia nie wymaga żadnych dodatkowych przygotowań. Najwygodniej jest jednak zakładać na nią ubranie dwuczęściowe, by można było rozebrać się od pasa w górę w celu wykonania badania. Jest to dużo bardziej komfortowe dla pacjentki.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1274 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39