Kierowco! Ostatnia szansa na likwidację punktów karnych

2016.05.13 15:35
Ostatni dzwonek, by zlikwidować punkty karne. Do 30 czerwca br. kierowca, który został wpisany do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, może odpisać sobie 12 punktów karnych. Jakie czynności powinniśmy wykonać w tej sprawie?
Kierowco! Ostatnia szansa na likwidację punktów karnych
Fot: WORD Białystok

Aby to zrobić, należy zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i odbyć szkolenie, które powoduje zmniejszenie liczby punktów karnych.

Co czeka kierowców w przyszłym roku?

W dniu 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie przepisy, które uchylą dotychczasowe szkolenia, zastąpią je kursy reedukacyjne w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zmiana ta dotyczyć będzie kierowców, którzy przekroczyli liczbę 24 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub w okresie próbnym popełnili co najmniej dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Wówczas starosta wyda decyzję administracyjną o skierowaniu na kurs reedukacyjny, który kierowca musi odbyć w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji oraz w terminie 6 tygodni od dnia doręczenia decyzji przedstawić staroście stosowne zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Będzie trudniej i drożej

Dotychczas szkolenia trwały 6 godzin lekcyjnych, a opłata wynosiła 350 zł. W przyszłym roku kursy reedukacyjne odbywać się będą w tygodniu - 4 dni po 7 godzin, koszt wzrośnie zaś do 500 zł. Kierowca wpisany do ewidencji może zmniejszyć o 6 liczbę posiadanych punktów karnych uczestnicząc w szkoleniu organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku raz na 6 miesięcy.

Szkolenia odbywają się zawsze w drugi i ostatni wtorek miesiąca lub w dowolnym terminie wybranym przez osoby, które deklarują swój udział. Mogą na nie przyjść osoby, które mają nieprzekroczone 24 punktów oraz posiadają prawo jazdy dłużej niż rok czasu.

Nieodpłatne szkolenie dla nauczycieli wychowania komunikacyjnego

W czwartek (19.05) Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku organizuje nieodpłatne specjalistyczne szkolenie z zakresu ruchu drogowego sprawdzających niezbędne umiejętności osób ubiegających się o kartę rowerową. Jest ono skierowane do nauczycieli, którzy w szkołach podstawowych przeprowadzają egzaminy na kartę rowerową.

Błażej Okuła
blazej.o@bialystokonline.pl

963 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39