Kolejna duża inwestycja Enei w Białymstoku

2019.03.11 11:42
Enea Ciepło tym roku rozpocznie kolejny projekt modernizacji sieci ciepłowniczej w Białymstoku. Zmodernizowana zostanie sieć długości ponad 18 km.
Kolejna duża inwestycja Enei w Białymstoku
Fot: pixabay.com

18 kilometrów do zmiany

Zdecydowane zwiększenie bezpieczeństwa systemu i niezawodność dostaw ciepła - to mają być efekty dużej inwestycji, którą w tym roku ma zamiar rozpocząć Enea Ciepło. Chodzi o przebudowę sieci o długości 18 km. Realizację projektu zaplanowano na lata 2019-2023, a jego koszt to ponad 38 mln zł, z czego 12 mln zł stanowi dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Inwestycja przyczyni się też do ochrony środowiska, w tym ograniczenia emisji CO2.

Projekt Enei Ciepło obejmuje nie tylko modernizację sieci cieplnej, ale również przebudowę dwóch węzłów ciepłowniczych. W miejsce dwóch tzw. węzłów grupowych na białostockim osiedlu Wysoki Stoczek powstaną węzły indywidualne w każdym z zasilanych obiektów. Zamiana węzłów grupowych na indywidualne wiąże się przede wszystkim z ograniczeniem strat związanych z dystrybucją ciepła sieciami niskoparametrowymi z węzła grupowego do poszczególnych obiektów.

– Inwestycja przełoży się na bezpieczeństwo i komfort dostaw ciepła dostarczanego przez Eneę Ciepło tysiącom mieszkańców Białegostoku. Dzięki dotacji z NFOŚiGW jeszcze bardziej wzrośnie standard dostaw ciepła, który zapewniamy naszym odbiorcom. Projekt wiąże się również z oszczędnościami wynikającymi z ograniczenia strat ciepła na poziomie 40 000 GJ w skali roku – mówi Wiktor Dulewicz, prezes Enei Ciepło.

Nie pierwsza inwestycja

Umowa na dofinansowanie projektu "Przebudowa sytemu ciepłowniczego Białegostoku z likwidacją węzłów grupowych" została zawarta w Warszawie pomiędzy Eneą Ciepło a NFOŚiGW.

Jest to już czwarta od 2017 r. umowa dofinansowania wspierająca realizowany przez Eneę Ciepło "Program Modernizacji Sytemu Ciepłowniczego Białegostoku". Program jest prowadzony od kilku lat. W jego ramach dotychczas przebudowano prawie 9 km sieci, wybudowano kilkaset metrów nowych sieci i zlikwidowano 3 węzły grupowe na białostockim osiedlu Piasta, zastępując je węzłami indywidualnymi.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1287 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39