Kolejne duże grupy migrantów zatrzymane przez pograniczników

2021.09.02 13:10
Od początku tygodnia straż graniczna zatrzymała 60 nielegalnych migrantów próbujących dostać się do Polski z Białorusi. To głównie obywatele krajów Bliskiego Wschodu.
Kolejne duże grupy migrantów zatrzymane przez pograniczników
Fot: Straż Graniczna

W środę (1.09) funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali na polsko-białoruskiej granicy 17 nielegalnych imigrantów: 15 obywateli Iraku, obywatela Nigerii i obywatela Kamerunu oraz 2 mężczyzn: obywatela Gruzji i obywatela Azerbejdżanu za pomaganie w nielegalnym przekroczeniu granicy.

We wtorek (31.08) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 22 nielegalnych migrantów za przekroczenie granicy wbrew przepisom.

- Zatrzymane osoby to 11 obywateli Iraku, 10 obywateli Syrii i 1 obywatel Somalii. Działania graniczne prowadzili funkcjonariusze z placówek Straży Granicznej w Płaskiej, Lipsku i Michałowie - informuje Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

W poniedziałek (30.08) pogranicznicy udaremnili 50 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymali 21 nielegalnych imigrantów: 9 obywateli Iraku, 4 obywateli Syrii, 4 obywateli Afganistanu, 3 obywateli Egiptu, 1 obywatela Libanu oraz 1 obywatela Armenii za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Jak podaje Katarzyna Zdanowicz, w sierpniu tego roku na polsko-białoruskiej granicy 3,5 tys. osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską, ponad 2,5 tys. prób zostało udaremnionych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zatrzymano prawie 1000 nielegalnych imigrantów.

Rok temu w sierpniu nie było żadnej próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej wbrew przepisom.

Po białoruskiej stronie granicy cały czas koczuje grupa 24-30 osób. Służby białoruskie regularnie dostarczają cudzoziemcom napoje, posiłki i opał do ogniska.

W czwartek prezydent RP ma podpisać rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Zobacz: Gdzie dokładnie będzie obowiązywał stan wyjątkowy? LISTA

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

962 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39