Kolejne fragmenty Via Baltici oddane w ręce budowlańców

2017.11.01 11:14
Podpisano umowy na wybudowanie dwóch kolejnych odcinków S61. Łącznie będzie to ponad 34 km drogi ekspresowej od Kolna do Szczuczyna. Są to kolejne inwestycję w podlaską część Via Baltici.
Kolejne fragmenty Via Baltici oddane w ręce budowlańców
Fot: GDDKiA

Inwestycja za 630 mln

31 października w obecności ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, wiceministra Marka Chodkiewicza, wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztofa Kondraciuka zostały podpisane umowy na projekt i budowę odcinków S61 Kolno - Stawiski oraz Stawiski – Szczuczyn. W ramach inwestycji za przeszło 630 mln zł powstanie 34,4 km drogi ekspresowej. 
 
- Przyszła trasa poprawi komfort i bezpieczeństwo podróży, m.in. wyprowadzając ruch ciężki z miejscowości oraz wpłynie na skrócenie czasu przejazdu. Co ważne, przyczyni się do uaktywnienia całego, północno-wschodniego regionu kraju. Patrząc szerzej pozwoli także na realizację korytarzy komunikacyjnych w układach południkowym i równoleżnikowym zarazem, łącząc granicę Polski z Litwą z autostradami A2 i A4 po zachodniej stronie kraju – podsumował Krzysztof Kondraciuk.
 
Inwestycje będą prowadzone w formule "projektuj i buduj". Wykonawcy zadeklarowali ukończenie zadań w okresie 31 miesięcy od podpisania umowy. Na projekt i uzyskanie decyzji ZRID przewidziano 15 miesięcy, natomiast na roboty drogowe, wraz z uzyskaniem decyzji na użytkowanie, przewidziano 16 miesięcy (nie wliczając okresów zimowych).
 
Obydwa odcinki drogi ekspresowej będą miały dwie jezdnie po dwa pasy. Ich oddanie do ruchu jest planowane w IV kwartale 2020 roku. W ramach odcinka Kolno - Stawiski (o długości 16,4 km) powstanie węzeł drogowy "Kolno". Zadanie obejmuje także wykonanie części drugiej nitki obwodnicy Stawisk oraz przebudowanie fragmentu istniejącej jezdni obwodnicy. Wartość kontraktu to ponad 288 mln zł.

Natomiast jeśli chodzi o fragment Stawiski - Szczuczyn, to prace zostaną wykonane na długości 18 km i obejmą choćby zbudowanie węzła "Grabowo". W tym wypadku roboty będą kosztować ponad 342 mln.

Plan prac

Dzięki najnowszym umowom w województwie podlaskim realizowanych jest 5 odcinków S61:

- Kolno – Stawiski o długości 16,4 km, oddanie do ruchu planowane w IV kwartale 2020 r.,
- Stawiski – Szczuczyn o długości 18 km, oddanie do ruchu planowane w IV kwartale 2020 r.,
- obwodnica Szczuczyna (II nitka) o długości 6,5 km, koniec prac planowany na I kw. 2020 r.,
- obwodnica Suwałk o długości 13 km, zakończenie budowy planowane w II kw. 2019 r.,
- obwodnica Suwałk - Budzisko (granica państwa) o długości 24 km, zakończenie prac planowane w III kw. 2020 r.

Jednocześnie w procedurze przetargowej są pozostałe fragmenty podlaskiej S61. Na odcinku Łomża Południe – Łomża Zachód została wybrana oferta, a podpisanie umowy planowane jest na styczeń 2018 r. Parafowanie dokumentów na pozostałe odcinki S61 od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do Łomży (Podborze – Śniadowo, Śniadowo – Łomża Południe, Łomża Zachód – Kolno) jest planowane w I kwartale 2018 r.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

906 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39