Koncert na Plantach. Tańce nieoczywiste Tria Taklamakan

2011.08.20 00:00
Folkowy nurt muzyki klasycznej - tak można określić brzmienia, w których obraca się Trio Taklamakan. Muzycy zagrają w niedzielę na Plantach w ramach letniej akcji Białostockiego Ośrodka Kultury.
Koncert na Plantach. Tańce nieoczywiste Tria Taklamakan
Fot: materiały organizatora

Trio istnieje od czerwca 1998 roku. Tworzą go Jan Romanowski (skrzypce), Andrzej Trzeciak (wiolonczela) i Michał Karasiewicz (fortepian). Mimo "klasycznego" wykształcenia i składu, nie są zespołem klasycznym. Chociaż bliski jest im folkowy rodzaj ekspresji, nie są także kapelą folkową. To, co grają można określić jako "folkowy nurt muzyki klasycznej". Czasem zdarza się, że pomysłów jest tak dużo, iż zaczynają żyć własnym życiem. W ten sposób powstają ich własne utwory, głęboko osadzone w klimatach muzycznych zauroczeń.
 
Na Plantach zaprezentują program zatytułowany "Tańce nieoczywiste". Zainspirowane są one na ogół muzycznymi poszukiwaniami zespołu. Artyści pochodzą z rodzin o muzycznych tradycjach. Szperając w bibliotekach, antykwariatach i rodzinnych szpargałach odnajdywali to, co stworzone zostało w czasie spotkań muzyki tzw. "poważnej" z muzyką taneczną. Były to na ogół szczątkowe materiały, więc - siłą rzeczy - przyprawione zostały ich własnymi pomysłami. W ten sposób powstały utwory, które nazywali "tańcami nieoczywistymi". Wśród muzycznych fascynacji znajdują się szalone oberki i melancholijne kujawiaki, ogniste czardasze i "połamane" rytmicznie tańce bałkańskie, żywiołowe (a niekiedy nostalgiczne) melodie klezmerskie oraz zadziorne tanga - nie tylko argentyńskie. Szczególną estymą darzą twórczość Astora Piazzolli.

Koncert rozpocznie się o godz. 18. Jest ostatnim wydarzeniem w ramach akcji "Lato w mieście" przygotowanej przez BOK. 

andy

1414 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39