Koncert symfoniczny w dawnej Filharmonii Podlaskiej

dodane dnia: 2023-11-06 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-11-10
Organizatorzy zapraszają na koncert symfoniczny.

Wykonawcy:
Ae Ran Kim (sopran)
Robert Cieśla (tenor)

Orkiestra Symfoniczna UMFC Filii w Białymstoku
Kazimierz Dąbrowski (dyrygent)


W programie:
Anton Areński - Wariacje na temat Czajkowskiego, op. 35a na orkiestrę smyczkową
Stanisław Moniuszko - Aria Stefana z III aktu opery Straszny Dwór
Giacomo Puccini - Aria Liù z III aktu opery Turandot
Ottorino Respighi - Suita orkiestrowa Ptaki
Maurice Ravel - Suita orkiestrowa Moja matka gęś

Opieka artystyczna Orkiestry: prof. dr hab. Włodzimierz Promiński, dr Rafał Dudzik


KIM AE RAN

Urodzona w Korei Południowej, absolwentka Keimyung_Fryderyk Chopin University of Music w Daegu w Klasie Prof. Ewy Iżykowskiej- Lipińskiej oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Krystyny Szostek-Radkowej (2006). Umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów prowadzonych przez takich artystów jak: Paola Larin, James David Broc, Janet Perry, Ryszard Karczykowski. Tuż po kursach mistrzowskich ukończyła Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni. Ukończyła studia doktoranckie pod opieką Prof. dr hab. Ewy Iżykowskiej- Lipińskiej. Jest laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych. Od 2003 pojawiła się na scenie jako solistka w licznych koncertach w Polsce i za granicą: Uroczysty Koncert z okazji 90'tej rocznicy objęcia przez Ignacego Jana Paderewskiego teki pierwszego Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych II RP w Warszawie na Zamku Królewskim; koncert z okazji 150 rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego we Wrocławiu w 2011r podczas „Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej"; solistka XII Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy- Zdroju w 2014; na specjalne zaproszenie wystąpiła na scenie Chamber Philharmonic w Kuwejcie. Główna solistka podczas pierwszego w Polsce koncertu Narodowej Orkiestry Koreańskiej w Teatrze Dramatycznym w 2019. Wspólnie z dyrygentem Narodowej Orkiestry Koreańskiej przygotowała kompozycje utworów łącząc elementy muzyczne tradycyjnej muzyki koreańskiej wraz z elementami Europejskiej muzyki klasycznej. Wykonała rolę Mimi w Operze „Cyganeria" na scenie Rheinsberg Opera w Niemczech. Występ w Operze „La Contatina" (w wersji niemieckiej „Die Kluge Bauerin" - J.A. Hasse) w roli Scintlli. W 2014,2017 roku wystąpiła na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej w Operze „Don Giovanni" (W.A. Mozart) jako Donna Elvira. Oprócz pracy pedagoga oraz muzyka pełni rolę organizatora koncertów. Od 2008 roku we współpracy z Ambasadą Republiki Korei Południowej oraz Centrum Kultury Koreańskiej zorganizowała ponad 27 koncertów muzyki klasycznej. Od 2009 roku aż do dziś jest ściśle związana z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie pełni funkcję Koordynatora ds. studentów koreańskich oraz Asystenta na Wydziale Wokalno-Aktorskim.


ROBERT CIEŚLA

Przez 16 lat solista teatrów niemieckich: Mannheim, Basel, Mainz, Karlsruhe, Braunschweig, Komische Oper Berlin, Saarbrücken, Nürnberg, itp. Śpiewał spektakle operowe także w Szwajcarii, Francji, Belgii, Luxemburgu, Austrii, itp. Występował pod batutą znanych dyrygentów np.: Stefanem Solteszem, Günterem Neuholdem, Ivanem Törzsem. Otrzymał szereg nagród m.in. na konkursach: Ady Sari, Verviers (Belgia), dwuletnie stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie, Polskim Radiem, Südwestfunk w Niemczech oraz TVP 1 i TVP 2. Współpracował przez wiele lat z Waldemarem Malickim nagrywając dla Telewizji Polskiej program pt. „Co tu jest grane". W 2005 przeprowadził przewód habilitacyjny w Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2007 roku śpiewał z wielkim sukcesem partię Stefana w operze „Straszny Dwór" w Chicago. Odbył liczne tournée w Chinach śpiewając spektakle operowe i koncerty m.in. w Pekinie, Wuhan, Changsha 2012,2013, 2014. W 2005 ukończył studia z zakresu psychologii klinicznej na UKSW w Warszawie z wynikiem bardzo dobrym. Jest autorem programu rehabilitacji pacjentów z chorobą niedokrwienną serca za pomocą ćwiczeń oddechowych i wokalnych. W 2011 wraz z pomysłodawczynią prof. Katarzyną Jankowską – Borzykowską utworzył Międzynarodowe Studium Pieśni na UMFC w Warszawie. W 2013 Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Od szeregu lat prowadzi też działalność edukacyjną wykładając na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Współpracował również z Uniwersytetem Rzeszowskim i Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Prowadził szereg klas mistrzowskich m.in. w Rydze, Istambule, Linz. Od lat prowadzi warsztaty mistrzowskie na festiwalu „Chopin Górecki". W 2012 i 2013 odbył tournée w Chinach. W 2013 otrzymał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tytuł profesora sztuk muzycznych. Był jurorem Krajowych i Międzynarodowych konkursów m.in.: Festiwalu Kultury Dziecięcej Pacanów – Norwegia, Konkursu V. Belliniego w Catanii we Włoszech. W 2015 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal – Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2016 śpiewał w przedstawieniu premierowym partię Alfreda w operze „La Traviata" G.Verdiego w Pekinie. W 2016 Otrzymał Nagrodę Rektora I Stopnia Zbiorową za utworzenie Międzywydziałowego Studium Pieśni. W 2017 śpiewał w partię Alfreda w „La Traviata" w Barcelonie (w międzynarodowej obsadzie). W 2019 śpiewał na Międzynarodowym Festiwalu China CEEC Music& Dance Zhejiang w Chinach. W 2013 - 2020 prowadził klasy mistrzowskie m.in. w: Linz Austria, Catania Włochy, Pekin, Chiny, Changsha Chiny, Lanzhou Chiny Zhejiang Chiny, Wuhan, Changsha, Valencia Hiszpania, Bari Włochy. Studenci z klasy profesora otrzymywali wielokrotnie nagrody na międzynarodowych konkursach wokalnych (ostatnio w Włoszech, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Lucca dla studenta Lin Hao i II nagroda dla doktoranta Xionghua Qiao, Choi Wonhyeok – I nagroda na Turnieju Tenorów w Szczecinie 2018), Michał Rudziński – V Ogólnopolski Konkurs Wokalny (2018 Drezdenko) – 3 nagroda, doktorant Xiong Hua Qiao – International Vocal Competition – Włochy – 2 nagroda, doktorantka Zhenzhen Wang – Concorso Internationale Renato Bruson (China – Włochy) – 2 nagroda.

W 2020 otrzymał Nagrodę Rektora Grand Prix oraz Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis Zasłużony dla Kultury.


KAZIMIERZ DĄBROWSKI

Jest absolwentem dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Ryszarda Dudka UMFC w Warszawie (studia magisterskie ukończone z wyróżnieniem oraz studia doktoranckie) oraz prof. A. Poliszczuka w Państwowym Konserwatorium im. N. A. Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu (podyplomowy staż artystyczny). Współpracował z orkiestrami koncertując w Polsce (m. in. w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Siedlcach, Białymstoku, Suwałkach, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy) oraz za granicą (Austria, Czechy, Rumunia, Litwa, Norwegia, Korea Południowa, Słowenia). Współpracował dotąd z takimi artystami jak: Kevin Kenner, Janusz Olejniczak, Krzysztof Jakowicz, Tomasz Strahl, Katarzyna Budnik-Gałązka, Krzysztof Trzaskowski, Alina Mleczko, Radosław Sobczak, Maciej Frąckiewicz, Adam Zdunikowski, Wojciech Gierlach, Ryszard Cieśla, Robert Cieśla, Agnieszka Lipska–Nakoniecznik, Anna Lubańska, Tomasz Krzysica, Bogdan Makal, Jacek Szymański, Marlena Borowska, Dorota Radomska, Magdalena Idzik, Anna Jeruć – Kopeć, Aneta Łukaszewicz, Anna Wolfinger, Julita Mirosławska; Jose Torres, Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska, Janusz Strobel. We wrześniu 2009 roku zdobył trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów „Craiova 2009" w Rumunii. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u V. Kiradjieva (Bułgaria) oraz D. Wilsona (USA). Jest stypendystą Keimyung University i Fundacji Pro Polonia Society w Daegu w Korei Południowej oraz laureatem „Stypendium Młodym Twórcom", fundowanym przez Prezydenta Miasta Białegostoku. Jego wielką pasją jest praca w teatrze operowym. Był asystentem dyrygenta i drugim dyrygentem projektów operowych realizowanych na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W latach 2008-2015 był dyrektorem artystycznym Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, z którą zrealizował blisko 200 koncertów symfonicznych, spektakli operowych, koncertów oratoryjnych, edukacyjnych i okolicznościowych oraz nagrał płytę CD z muzyką orkiestrową Michała Spisaka (DUX RP). Od 2009 roku prowadzi orkiestrę symfoniczną i kameralną Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku (wielokrotnie otrzymał Nagrody Dyrektora za osiągnięcia w edukacji młodzieży), prowadzi tam również zajęcia z kameralistyki i dyrygentury, a od roku 2022 pełni funkcję wicedyrektora. Od roku 2016 współpracuje z Filharmonią Gorzowską, gdzie zrealizował jako kierownik muzyczny cztery duże premiery musicalowe. W roku 2019 w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku jako współorganizator i dyrygent zrealizował premierę spektaklu baletowego we współpracy z Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca w Białymstoku. Współpracuje również z białostockim wydziałem UMFC w Warszawie oraz z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jego ostatni ważny projekt artystyczny to nagranie obu koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina z solistą Radosławem Sobczakiem i Podlaską Orkiestrą Kameralną, z którego to nagrania płyta ukaże się już niebawem (DUX RP).


Start o godz. 19:00.
Wstęp wolny.
Miejsce imprezy
Sala Koncertowa w dawnej Filharmonii Podlaskiej, ul. Podleśna 2, Białystok

1292 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39