Kończy się sezon BiKeRa. Ostatni dzień na jazdę miejskimi rowerami

2022.11.30 13:18
W środę (30.11) jest ostatni dzień w tym roku, kiedy można wypożyczyć rowery miejskie. Sezon się kończy i jednoślady pojawią się na ulicach dopiero wiosną.
Kończy się sezon BiKeRa. Ostatni dzień na jazdę miejskimi rowerami
Fot: UM Białystok/ M. Jakowiak

Dobiega końca tegoroczny, dziewiąty już, sezon BiKeRa. Rowery można będzie wypożyczać tylko do północy.

W tym sezonie użytkownicy mieli do dyspozycji 58 stacji (w tym 54 stacje w Białymstoku i po dwie w Choroszczy i Kleosinie), a także 574 jednoślady standardowe, w tym 50 rowerów wyposażonych w foteliki dla dzieci, oraz 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych. Miłośnicy jednośladów wypożyczyli je 342 tys. razy.

– BiKeRy wpisały się w infrastrukturę miasta i w świadomość mieszkańców. Potwierdzają to nie tylko głosy rowerzystów, ale także liczba wypożyczeń rowerów. Od 2014 roku ponad 100 tysięcy osób wypożyczyło rowery miejskie już ponad 3,9 mln razy – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Podczas tego sezonu użytkownicy BiKeRów wynajmowali je przez prawie  99 tysięcy godzin – to ponad 11 lat ciągłego wynajmu jednego roweru. Łączny przejechany dystans to  prawie 962 tysiące km. Która stacja cieszyła się największą popularnością? Najczęściej wypożyczano rowery z tej, która mieści się przy ul. Piłsudskiego/Sienkiewicza, skąd wypożyczano jednoślady ponad 20 tys. razy.

BiKeRy najczęściej wypożyczano w czerwcu, a rekord padł w niedzielę 5 czerwca, kiedy miejskie jednoślady wynajmowane były ponad 3 tys. razy.

Za zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację sieci BiKeR odpowiadała firma Nextbike Polska. Dobiega już końca trzyletnia umowa Miasta z tą firmą. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni operatora na kolejne 3 lata obsługi miejskiego systemu rowerowego.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

981 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39