Koniec z oszustwami uczniów. Do szkół średnich trafił system antyplagiatowy

2015.09.04 00:00
Do 3 tysięcy szkół średnich i gimnazjów na terenie całego kraju trafił Internetowy System Antyplagiatowy. Ma on zapobiec oszustwom uczniów.
Koniec z oszustwami uczniów. Do szkół średnich trafił system antyplagiatowy
Fot: pixabay.com

Problem plagiatów jest w szkołach średnich i gimnazjach dość powszechny. Wielu uczniów, zamiast samodzielnie napisać pracę, wolało przynieść nauczycielowi gotowca, np. ściągniętego z jakiejś strony internetowej.

Z systemu antyplagiatowego będą mogły korzystać placówki, które wdrożyły platformę Synergia firmy Librus. Dostęp do programu będzie dla szkół darmowy. Dzięki niemu nauczyciele będą mogli sprawdzać, czy prace domowe i wypracowania uczniów zostały przez nich napisane samodzielnie. System Plagiat.pl będzie porównywał prace młodzieży z tekstami, które zostały umieszczone w: bazach internetowych oraz w wewnętrznych bazach szkół i ogólnopolskiej bazie zadań domowych. Niektórzy próbują przechytrzyć nauczyciela, sklejając np. wypracowanie z kilku innych znalezionych w sieci. Program także to wykryje.

- To wyjątkowy projekt, dzięki któremu już w szkołach średnich uczniowie będą mogli przygotować się do uczelnianych standardów. Sprawdzanie prac studentów w programach antyplagiatowych jest ustawowym obowiązkiem, więc wprowadzenie takich norm na wcześniejszych etapach edukacji może przyczynić się tylko do poprawy jakości kształcenia, a to jest nadrzędny cel projektu - informuje dr Sebastan Kawczyński, prezes Plagiat.pl

Twórcy programu są przekonani, że zbuduje on w uczniach poczucie, że kopiowanie cudzych treści jest nieuczciwe i powinno wiązać się z konsekwencjami. Ma też zachęcić do samodzielnej pracy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1440 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39