Konopielki w Knyszynie. Próbują reaktywować zapomniany zwyczaj

2014.04.27 00:00
20 zespołów z Polski, Litwy i Białorusi przyjechało do Knyszyna na XIII już, Międzynarodowe Spotkania Wiosennego Kolędowania z Konopielką. Mają one podtrzymać tradycję chodzenia po wołoczebnym.
Konopielki w Knyszynie. Próbują reaktywować zapomniany zwyczaj
Fot: Krzysztof Bagiński
W Knyszynie konopielki śpiewał m.in. zespół Wasiloczki z Białorusi

W niedzielę (27.04) do Knyszyna przyjechali artyści ludowi z Polski i z zagranicy. Na koncercie galowym śpiewało w sumie 20 zespołów: Klepaczanki, Knyszynianki, Hetmanki, Płonkowianie, Łupiniaki, Narwianie, Pogodna Jesień, Wrzosy, Tęcza, Dobrzynianka, Kądzielnice, Uhowianki, Narwianki, Kompania "Anatolki", Wodniczka, Długołęczanki, Wasiloczki (Białoruś), Matulina Pieśnia (Białoruś), Sużanianka (Litwa) oraz Cicha Nowinka (Litwa).

Spotkania Wiosennego Kolędowania z Konopielką próbują podtrzymać tradycję chodzenia po wołoczebnym. To zwyczaj ludowy znany na Białostocczyźnie, ale też zachodnich krańcach dzisiejszej Białorusi i Litwy. W dawnych czasach chłopi w Wielkanoc, chodząc od chaty do chaty, zbierali po kilka jajek, aby później zanieść je dziedzicowi ze świątecznymi życzeniami. Potem też młodzi chodzili po domach, składając gospodarzom życzenia, śpiewając pieśni pobożne i dyngusowe, wypraszając dary. Pod oknami młodych panien ten zwyczaj przybierał charakter zalotny – śpiewano konopielkę. Ta ciekawa tradycja na podlaskich wsiach zaginęła w latach 60. XX w. Została reaktywowana w 1994 r., gdy na spotkania konopielkowe do Knyszyna przyjechały zespoły ludowe.

Międzynarodowe Spotkania Wiosennego Kolędowania z Konopielką zostały przygotowane w ramach szerszego projektu "Ocalić od zapomnienia" realizowanego przez Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1257 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39