"Książę" w Białymstoku. To spektakl z nieziemską scenografią

2024.05.10 09:48
Białostocki Teatr Wolność zaprasza na weekendowe pokazy spektaklu "Książę". To opowieść filozoficzna, pełna głębokiej refleksji i zachwycających środków artystycznego wyrazu.
"Książę" w Białymstoku. To spektakl z nieziemską scenografią
Fot: Bożena Cywaniuk

Światło, dym, lalki i muzyka. Oto środki, które odsłonią przed nami refleksyjny obraz świata wewnętrznego głównego bohatera. Reżyserem i autorem scenariusza jest Karol Smaczny - fundator Teatru Wolność. Scenariusz "Księcia" powstał w setną rocznicę wydania kultowej opowieści Antoine de Saint-Exupéry'ego - "Mały Książę", która stanowi narracyjne tło spektaklu. Świat przedstawiony balansuje na granicy życia i śmierci. Pojawią się wątki dotyczące wdrożenia sztucznej inteligencji do powszechnego użycia. Całość sztuki zachowana jest w konwencji snu i stanowi swoistą autoterapię artysty.

Spektakl


Sztukę "Książę" zobaczymy w sobotę oraz niedzielę (11, 12 maja) w Białostockim Teatrze Wolność. Oba pokazy zaplanowano na godzinę 18:00.

Fabuła przedstawienie

Na początek artyści zaprezentują nam fragmenty Apokalipsy św. Jana w XVI-wiecznym tłumaczeniu Jakuba Wujka. Przestrzeń sceniczna przepełniona będzie plastikowymi, bliżej nie określonymi strukturami. Otworzy się przed nami świat przypominający opuszczoną fabrykę.

Spektakl


W tym nieoczywistym otoczeniu, główny bohater, w którego rolę wciela się sam twórca przedstawienia - Karol Smaczny, będzie prowadził konwersację z różnymi mieszkańcami zdegenerowanego świata. To nawiązanie do historii “Małego Księcia”, który podróżując po różnych planetach poznawał odmienne charaktery, które pozwoliły mu w gruncie rzeczy na uzyskanie własnej samoświadomości.

W tym przypadku również dobór postaci i tematów rozmów nie jest przypadkowy. To forma wglądu w świadomość tytułowego Księcia. W jego królestwie panuje smutek, strach i dobijająca samotność. Nadzieja pokazuje się dopiero pod koniec sztuk. To właśnie obecność drugiej osoby - ciemnej, intrygującej postaci przyniesie Księciu ratunek i ukojenie.

Zaskakująca scenografia - tu nic nie jest przypadkowe

Odpryski lustra na suficie oraz podłodze oświetlane światłem latarki. Cienie, gra światła, różnorodne formy i kształty. Scenografię przygotowano z ogromną starannością. Zaskakuje, zachwyca i nadaje całej sztuce nieziemski, oniryczny charakter. Manekiny, zabawki i plastikowe części ciała wzbudzają niepokój i podkreślają zdegenerowanie świata przedstawionego.

Spektakl


Spektakl pobudzi nas do podjęcia refleksji nad własną tożsamością i emocjami - smutkiem i strachem. Ma charakter otwarty. Każdy z nas może je zinterpretować na swój własny sposób.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

884 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39