Kultura na weekend w mieście i regionie. Sprawdź przegląd wydarzeń

2023.10.27 07:22
W Białymstoku i regionie szykuje się weekend pełen wrażeń. W harmonogarmie znalazły się pierwsze halloweenowe imprezy i wiele innych atrakcji.
Kultura na weekend w mieście i regionie. Sprawdź przegląd wydarzeń
Fot: Materiały organizatorów

IMPREZY KLUBOWE, TANECZNE, GRANIE DO PIWA:

Trzęś tym czymś z DJ Ortiz

W piątek (27 października) w Zmianie Klimatu odbędzie się impreza Trzęś tym czymś z DJ Ortiz. Wydarzenie odbędzie się w klimatach: dancehall, r'n'b, pop, hip-hop, house i nu disco.

Więcej informacji: Trzęś tym czymś z DJ Ortiz


BUM & ANSA & GMS & MAS-Spain Halloween Party

W piątek (27 października) w klubie muzycznym Herkulesy w planach jest impreza BUM & ANSA & GMS & MAS-Spain Halloween Party. To będzie najmroczniejsza noc w tym roku. Organizatorzy liczą na kreatywność uczestników. Przebrania są obowiązkowe.

Więcej informacji: BUM & ANSA & GMS & MAS-Spain Halloween Party


Imprezy w LOFT CLUB

W piątek (27 października) w Loft Club odbędzie się impreza Piątek z Hitami na czasie. Będzie otwarty ogródek i 2 parkiety do tańca. Z głośników rozbrzmią: hity na czasie, muzyka polska i disco polo. W niedzielę (28 października) w tym samym miejscu odbędzie się impreza Sobota Disco Polo. Zagrają: disco polo, muzykę polską i hity na czasie.

Więcej informacji:
Piątek z Hitami na czasie w LOFT CLUB
Sobota Disco Polo w LOFT CLUB


Tańcoteka dorosłego człowieka

W piątek (27 października) w Sześcian Pub odbędzie się Tańcoteka dorosłego człowieka 80s. Uczestnicy przeniosą się muzycznie i tanecznie w złotą erę kiczowatych lat 80-ych. Będzie grane Bronski Beat, Depeche Mode, czy też Alphaville. W sobotę (28 października) w planach jest Tańcoteka dorosłego człowieka - Tylko polskie hity. Uczestnikom towarzyszyć będą tylko Polskie hity, przy których będzie można przypomnieć sobie czasy szkolnych dyskotek z lat 80.

Więcej informacji:
TAŃCOTEKA DOROSŁEGO CZŁOWIEKA 80s
TAŃCOTEKA DOROSŁEGO CZŁOWIEKA - TYLKO POLSKIE HITY


Halloween Party - Krwawy Bar

W sobotę (28 października) w klubie studenckim Gwint odbędzie się Halloween Party - Krwawy Bar. To będzie najbardziej przerażające Halloween Party w mieście. Organizatorzy przygotowali na tę okazję specjalną promocję, która sprawi, że Wasze serca staną w miejscu - Krwawy Browar za 10 duszków. Ponadto, kto przyjdzie w najstraszniejszym lub najbardziej oryginalnym stroju - otrzyma 20% zniżki na barze. Wystąpi DJ CYPHER.

Więcej informacji: Halloween Party - Krwawy Bar


Pora na przygodę! Z DJ HAL

W sobotę (28 października) w Zmianie Klimatu odbędzie się impreza Pora na przygodę! Z DJ HAL. To będzie eklektyczny przelot po najlepszych tanecznych klimatach wszelkich czasów, gatunków i epok: party pop, jump rock, domowy house, światowy eurodance, rnb, dancehall i 90/00/10/20's.

Więcej informacji: Pora na przygodę! Z DJ HAL


Imprezy w kompleksie JARD

W sobotę (28 października) w kompleksie JARD odbędzie się Prywatka Taneczna, czyli impreza taneczna z muzyką na żywo. Imprezę poprowadzi zespół AKONTO. W niedzielę (29 października) w tym samym miejscu będzie można wziąć udział w Wieczorku Tanecznym dla Nieco Starszych Nastolatków. Imprezę również poprowadzi zespół AKONTO.

Więcej informacji:
Prywatka Taneczna w Kompleksie JARD
Wieczorek Taneczny w Kompleksie JARD


KONCERTY:

Koncert Lej Mi Pół. Trasa Rozstrojeni Tour 2023

W piątek (27 października) w Zmianie Klimatu odbędzie się koncert Lej Mi Pół. Grupa słynie z absurdalnego humoru, ciętego języka i bliskiego kontaktu z publicznością. Koncert obiecuje być pełen śmiechu i niecodziennych doświadczeń, a zespół zachęca wszystkich, którzy lubią stan-upowy styl rozrywki, do wzięcia udziału w tym szalonym wydarzeniu. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem ich muzyki, czy po prostu chcesz się świetnie bawić, "Rozstrojeni Tour" jest okazją do dobrej zabawy w towarzystwie nieco szalonych artystów.

Więcej informacji: Koncert Lej Mi Pół. Trasa Rozstrojeni Tour 2023


Project Hendrix

W piątek (27 października) w Sześcian Pub odbędzie się koncert Project Hendrix. Wydarzenie powstało z pasji Marcina Żmudy, gitarzysty i producenta o wielkim oddaniu dla twórczości Jimiego Hendrixa. Zaprosił on do współpracy: Flipa Kowalskiego, doświadczonego perkusistę znanego z wielu zespołów, w tym takich jak B4, Róże Europy i Band of the Year, basistę Grześka Paluszkiewicza, który udzielał się w Miron Nalepa Band i Slovian Sky, oraz wokalistę Michała Nalepę, artystę z Domu na Drzewie i Ultrafiolet. Projekt Hendrix ma na celu nie tylko wykonywanie utworów Hendrixa, ale także prezentowanie muzyki, która bez wpływu Hendrixa nigdy by nie powstała.

Więcej informacji: Project Hendrix


II Dni Czeskie: Martina Trchová

W piątek (27 października) w Nie Teatrze odbędzie się koncert w ramach II Dni Czeskich. Wystąpi Martina Trchová, wszechstronna artystka, autorka tekstów, wokalistka, gitarzystka, a także ilustratorka. Koncert ten to okazja do poznania współczesnej czeskiej sceny muzycznej oraz twórczości artystki, która przekracza granice gatunkowe, łącząc bluesa, folk, jazz, i pop. Martina Trchová jest również laureatką czeskiej nagrody Anděl w kategorii Folk i Country za swój album "Holobyt."

Więcej informacji: II Dni Czeskie: Martina Trchová


Koncert The Old Dziads w MotoPub

W sobotę (28 października) w MotoPubie odbędzie się koncert The Old Dziads. To doskonała okazja dla miłośników muzyki The Old Dziads, by doświadczyć ich pełnego brzmienia. Na scenie wystąpią wszyscy członkowie zespołu, co oznacza, że publiczność będzie mogła cieszyć się wokalem, gitarami elektroakustyczną i elektryczną, skrzypcami elektrycznymi, gitarą basową oraz perkusją.

Więcej informacji: Koncert The Old Dziads w MotoPub


Koncert Lech Janerka + Przechery

W sobotę (28 października) w Zmianie Klimatu odbędzie się koncert Lecha Janerka i Przechery. Lech Janerka to ikona polskiej muzyki rockowej, który jest znany z założenia zespołu Klaus Mitffoch i albumu "Klaus Mitffoch", uznawanego za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiego rocka. Jego twórczość ewoluowała, obejmując różnorodne style muzyczne, a jego album "Historia podwodna" zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Z kolei Przechery to formacja z Białegostoku, oferująca autorski muzyczny łomot.

Więcej informacji: Koncert Lech Janerka + Przechery


Sexbomba i Londyn 70 w Białymstoku

W sobotę (29 października) w Sześcianie odbędzie się koncert, na którym zagra Sexbomba i Londyn 70. Sexbomba to zespół istniejący nieprzerwanie od 1986 roku, znany ze swojego połączenia melodyjnego punk rocka i rock and rolla. Grupa wydała wiele albumów, takich jak "Alkohol" czy "CTRL+ALT+DELETE", i występowała na licznych festiwalach, w tym Przystanku Woodstock. Z okazji 35-lecia istnienia zespołu, odbyła się jubileuszowa trasa koncertowa wraz z Farben Lehre, a oba zespoły wydały wspólną płytę "split". Aktualnie Sexbomba koncertuje i przygotowuje nowy materiał.

Więcej informacji: Sexbomba i Londyn 70 w Białymstoku


Mgr sztuki Remigiusz Kuźmiński

W niedzielę (29 października) w Sześcianie wystąpi Mgr sztuki Remigiusz Kuźmiński. Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który specjalizuje się w wokalistyce jazzowej i klasycznej, a także dyrygenturze jazzowej i klasycznej. Koncertuje on na terenie całej Polski i jest aktywny w środowisku kultury i sztuki Bydgoszczy. Podczas koncertu będzie można usłyszeć kompozycje z gatunku muzyki pop-jazzowej oraz muzyki literackiej z delikatnymi akcentami klasycznymi.

Więcej informacji: Mgr sztuki Remigiusz Kuźmiński - koncert w Białymstoku


Remigiusz Kuźmiński - koncert "W krainie pop-jazzu i muzyki literackiej"

W niedzielę (29 października) w Sześcianie wystąpi Remigiusz Kuźmiński w ramach koncertu "W krainie pop-jazzu i muzyki literackiej". Na wydarzeniu będzie można usłyszeć autorskie kompozycje artysty, unikalne aranżacje oraz interpretacje utworów pop-jazzowych i literackich, a także dawkę soulu, funky i rhytm and blues'a. Remigiusz Kuźmiński to magister sztuki i dyplomowany wokalista. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który od lat z powodzeniem koncertuje na terenie całej Polski.

Więcej informacji: Remigiusz Kuźmiński - koncert "W krainie pop-jazzu i muzyki literackiej"


KONCERTY MUZYKI POWAŻNEJ:

MOZART | ROSSINI | BEETHOVEN

W piątek (27 października) w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert MOZART | ROSSINI | BEETHOVEN. Podczas tego wydarzenia soliści: Wioletta Chodowicz, Anna Wolfinger i Tomasz Rak, w towarzystwie Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Piotra Artura Wolanina, wykonają wybrane fragmenty z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta i Gioacchino Rossiniego. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć najsłynniejsze arie z oper takich jak "Wesele Figara," "Cosi fan tutte," oraz "Cyrulik sewilski." Oprócz tego, orkiestra zaprezentuje I Symfonię C-dur op. 21 Ludwiga van Beethovena, czyli dzieło które przewyższało ówczesne standardy symfoniczne i zapowiadało późniejszy rozkwit talentu kompozytora.

Więcej informacji: MOZART | ROSSINI | BEETHOVEN


Koncert z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku

W niedzielę (29 października) w Auli Magna Pałacu Branickich odbędzie się koncert z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku. Gwiazdą wieczoru będzie flecista Erik Bosgraaf, znany na całym świecie, który wykona genialny cykl "Cztery Pory Roku" autorstwa A. Vivaldiego. Towarzyszyć mu będzie Zespół Muzyki Dawnej DILETTO pod dyrekcją Anny Moniuszko. Repertuar koncertu zostanie uzupełniony o dwa koncerty fletowe D dur (RV 428) oraz G-dur (RV 437) również skomponowane przez A. Vivaldiego.

Więcej informacji: Koncert z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku


WYSTAWY, WERNISAŻE, WYDARZENIA ARTYSTYCZNE:

Wystawa 70 lat BTF

W piątek (27 października) w Białostockim Teatrze Lalek odbędzie się wernisaż wystawy 70 lat BTF. Na wystawie będzie można podziwiać prace 26 autorów, którzy wyróżniają się oryginalnym spojrzeniem na świat. Ekspozycja prezentuje wieloletnią działalność artystyczną i twórczą członków Towarzystwa oraz obejmuje szeroką tematykę, od pejzaży po studia nad postacią ludzką i struktury związane z naturą oraz cywilizacją. Wyjątkowym aspektem wystawy jest zestawienie tradycyjnych technik fotograficznych z nowoczesnymi, co ukazuje indywidualny sposób percepcji świata przez każdego artystę oraz ewolucję tej dziedziny sztuki w ciągu ostatnich dekad. To niezwykłe wydarzenie kulturalne, które upamiętnia długą i owocną historię Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego.

Więcej informacji: Wystawa 70 lat BTF


"Prom na Athos" - wystawa multimedialna Piotra Łozowika

W piątek (27 października) w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbędzie się wystawa multimedialna Piotra Łozowika "Prom na Athos". Ekspozycja składa się z ponad 100 fotografii oraz 2 impresji filmowych, z muzyką stworzoną przez dra Marcina Abijskiego.

Wydarzenie ma na celu przybliżenie tajemniczego i trudno dostępnego półwyspu, na którym znajduje się święta góra Athos, zamieszkana przez około 1500 mnichów w 20 klasztorach oraz mniejszych wspólnotach. Wystawę można podziwiać na 6 ekranach wyposażonych w słuchawki, a dodatkowo 2 ekrany prezentują informacje na temat Półwyspu Athos.

Piotr Łozowik, twórca wystawy, to doświadczony operator kamery, montażysta i fotograf z wieloletnim doświadczeniem w mediach. Dr Marcin Abijski to z kolei kompozytor muzyki towarzyszącej wystawie, wykształcony muzykolog i dyrygent o znaczącym dorobku naukowym w dziedzinie muzyki bizantyjskiej.

Więcej informacji: "Prom na Athos" - wystawa multimedialna Piotra Łozowika


Tajniki Haftu

W niedzielę (29 października) w Muzeum Historycznym w Białymstoku odbędzie się warsztaty "Tajniki Haftu". Zajęcia pomogą odkryć uczestnikom inspiracje w motywach czerwono-czarnych wykonanych techniką haftu krzyżykowego. Historia tego rzemiosła sięga połowy XIX wieku, kiedy wzorniki haftu i koronki zaczęły być wydawane w całej Europie. Na Podlasiu, inspiracje przysługiwały wzornikom firmy DMC i papierowym owijkom z ornamentami, dostępnym wraz z mydłem glicerynowym firmy Henryka Broсara. Warsztaty hafciarskie w muzeum obiecują dobrą zabawę i niekonwencjonalny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Więcej informacji: Tajniki Haftu


KINO, TEATR:

Kino Helios

W piątek (27 października) odbędzie się Maraton Halloweenowy. Kino przygotowało na tę okazję aż 2 zestawy filmowe. W pierwszym znajdują się tytuły: "Raz, dwa, trzy... wchodzisz do gry", "Na pokuszenie zła", "Sprawca" i "Matka przełożona", natomiast w zestawie 2 są: "Fletnik", "Elevator Game", "Violetta" i "Wieczne zło".


Oprócz tego, w piątek (27 października) można wybrać się na premiery filmów:

"Slotherhouse. Leniwa śmierc." w Galerii Alfa. Film przestawia historię Emily Young, studentki ostatniego roku, pragnącej zdobyć popularność w wyborach na prezesa studenckiego bractwa. Aby to osiągnąć, adoptuje uroczego leniwca o imieniu Alfa, który staje się jej wyborczą maskotką. Niedługo po tym studencka społeczność zostaje wstrząśnięta serią makabrycznych morderstw, których ślady prowadzą do Alfy.

"Miało Cię tu nie być" w Atrium Biała. Produkcja przedstawia poruszającą historię, ukazującą niespodziewane spotkanie między siedemnastoletnią Mańką a jej dawno niewidzianym ojcem. Po odkryciu, że dziewczyna jest w ciąży, ojciec postanawia pomóc jej, chociaż nie wie wiele o problemach dorastającej nastolatki. W poszukiwaniu wsparcia i rad wkracza w świat swoich byłych partnerek, co prowadzi do spotkań z różnorodną grupą "eks", wśród których znajdują się zarówno feministka, jak i tancerka z nocnego klubu.

"Pięć koszmarnych nocny" w Galerii Jurowieckiej. To najnowsza produkcja studia Blumhouse, znanego z takich filmów jak "M3GAN," "Czarny telefon," i "Niewidzialny człowiek." Film opowiada historię stróża nocnego, który rozpoczyna pracę w tajemniczym miejscu - Freddy Fazbear's Pizza. Już pierwszej nocy zdaje sobie sprawę, że jego zadanie nie będzie łatwe.


W sobotę (28 października) w Galerii Alfa, odbędzie się seans filmu "Cezanne - portrety życia" w ramach Helios na scenie. To fascynująca podróż przez twórczość Paula Cézanne'a, jednego z najważniejszych postimpresjonistów. Opierając się na wystawach w renomowanych galeriach sztuki, obrazuje artystyczną ewolucję Cézanne'a, od impresjonizmu do innowacyjnych technik malarskich, które wpłynęły na rozwój kubizmu. Film prezentuje nie tylko jego malarstwo, ale również listy i zdjęcia z miejsc, gdzie tworzył, takie jak malownicza góra Sainte-Victoire we Francji. To niezwykła okazja do zgłębienia życia i dzieła tego wybitnego artysty.

W sobotę (28 października) i niedzielę (29 października) w Galerii Alfa, Atrium Biała i Galerii Jurowieckiej odbędzie się seans filmu "Pati i klątwa Posejdona". To przygodowa opowieść osadzona w starożytnej Grecji, gdzie mysz i kot stają się nieoczekiwanymi bohaterami. Główni bohaterowie, wyruszając na pomoc mieszkańcom miasta Yolcos w obliczu gniewu Posejdona, muszą stawić czoła mitycznym stworzeniom i niebezpieczeństwom, co prowadzi ich do niezwykłych przygód. Ten film pełen akcji i magii, dedykowany jest przede wszystkim młodszej widowni, która będzie miała okazję rozwiązywać quizy i zagadki przed seansem.

W sobotę (28 października) w Atrium Biała odbędzie się transmisja meczu El Clasico: FC Barcelona - Real Madryt. To będzie starcie dwóch gigantów - Barcelony i Realu.


"Sound of Freedom" w Kinie Ton

W piątek (27 października) i niedzielę (29 października) w kinie Ton odbędzie się seans filmu "Sound of Freedom". Produkcja przedstawia prawdziwą historię Tima Ballarda, byłego agenta rządowego USA, który porzuca swoją pracę, aby uratować dzieci przed przerażającym losem. Film, mimo trudnej tematyki, nie stosuje drastycznych scen, skupiając się na subtelnym budowaniu emocjonalnego przekazu. Produkcja zdobyła ogromną popularność dzięki wsparciu publiczności, a jej brak typowej hollywoodzkiej promocji nie przeszkodził jej stać się jednym z najważniejszych filmowych fenomenów.

Więcej informacji:
"Sound of Freedom" w Kinie Ton (27 października)
"Sound of Freedom" w Kinie Ton (29 października)


Musical "List z Warszawy"

W sobotę (28 października) i niedzielę (29 października) w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się prezentacja musicalu "List z Warszawy". To dzieło autorstwa kompozytora i jazzmana Garego Guthmana oraz dramaturga Domana Nowakowskiego. Spektakl porusza się po całej przestrzeni tego, co wspólne i różne dla nas: Polaków i Żydów. Odkłamuje długotrwałe przekonania poprzez słowa i muzykę, prowadząc widza przez nieprzewidywalny rozwój akcji. Wydarzenie jest dostępne dzięki zaangażowaniu talentów takich jak Agnieszka Kurowska, Kaja Mianowana, Piotr Bajtlik, Sasha Strunin i inni, a całość inscenizacji została stworzona pod kierunkiem Natalii Kozłowskiej, Pauliny Czernek i Bartosza Figurskiego.

Więcej informacji: Musical "List z Warszawy"


Performatywne czytanie dramatu "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi

W sobotę (28 października) i niedzielę (29 października) w Uniwersyteckim Centrum Kultury odbędzie się performatywne czytanie dramatu "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi. Wydarzenie zostanie poprowadzone przez aktora, reżysera oraz wykładowcę białostockiej filii Akademii Teatralnej, Błażeja Piotrowskiego. Dramat skupia się na trudnych tematach związanych z rolą kobiet w rodzinie i społeczeństwie oraz presją macierzyństwa. Cytując słowa głównej bohaterki Aliny: "Nikt mnie nigdy nie zapytał, czy chcę tego dziecka. Teraz, rodząc, nie mam już czasu.".

Więcej informacji: Performatywne czytanie dramatu "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi


II Dni Czeskie: Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk

W sobotę (28 października) w Nie Teatrze odbędzie się spektakl "Nazywam się Szwejk". Wydarzenie odbywa się w ramach II Dni Czeskich. Spektakl jest adaptacją powieści Jaroslava Haška "Przygody dobrego wojaka Szwejka" i ukazuje historię Szwejka jako człowieka prostodusznego i dobrodusznego, który nie buntuje się przeciwko losowi i z pokorą przyjmuje kolejne wyzwania. Mirosław Bieliński wciela się w różne postacie podczas ponad godzinnego spektaklu, nawiązując bliski kontakt z publicznością. Przedstawienie porusza temat wojny, jej idiotyzmu i bezsensowności, podkreślając zarazem ludzką mentalność na przestrzeni czasu.

Więcej informacji: II Dni Czeskie: Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk


Testosteron - 7 na 10 kobiet zdradza

W niedzielę (29 października) w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się spektakl "Testosteron". To kultowa satyra poruszająca wieczny konflikt między płciami. Spektakl ukazuje humorystycznie aktualne problemy dzisiejszego świata, w tym kontrolę nad własnymi hormonami, relacje między płciami oraz wyzwania męskości w obecnych czasach. To niezwykle zabawna komedia, która stawia pytania dotyczące relacji między płciami i pozostaje aktualna niezależnie od epoki.

Więcej informacji: Testosteron - 7 na 10 kobiet zdradza


II Dni Czeskie: WŁAŚCICIELE - czeski hit kinowy

W niedzielę (29 października) w Nie Teatrze odbędzie się prezentacja czeskiego hitu kinowego "Właściciele". Wydarzenie odbywa się w ramach II Dni Czeskich. Film to brawurowa komedia, która w zabawny sposób ukazuje konflikty i różnice charakterów podczas zebrania współwłaścicieli praskiej kamienicy. Widzowie będą mieli okazję cieszyć się czeskim humorem i ostrocią dialogów w doborowej obsadzie. To wyjątkowa okazja, by poznać fascynujący świat czeskiego kina.

Więcej informacji: II Dni Czeskie: WŁAŚCICIELE - czeski hit kinowy


II Dni Czeskie: Dziadek do orzechów - balet warzywny dla dzieci

W niedzielę (29 października) w Nie Teatrze odbędzie się prezentacja baletu warzywnego dla dzieci "Dziadek do orzechów". Wydarzenie odbywa się w ramach II Dni Czeskich. Spektakl skierowany jest do dzieci i trwa 25 minut, oferując niezwykłe widowisko, w którym rolę główną odgrywają czosnek, imbir, bakłażan, sześć orzeszków włoskich i jeden szczur. Warto doświadczyć tego przewrotnego teatru. Po spektaklu dzieci będą miały okazję wziąć udział w działaniach plastycznych. Przy dźwiękach kultowej muzyki Piotra Czajkowskiego z baletu "Dziadek do orzechów", to wydarzenie stanowi doskonałą okazję do zabawy i odkrywania czeskiej kultury w nietypowy sposób.

Więcej informacji: II Dni Czeskie: Dziadek do orzechów - balet warzywny dla dzieci


IMPREZY PLENEROWE, FESTYNY:

Festiwal Azjatycki w Białymstoku

W sobotę (28 października) i niedzielę (29 października) na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędzie się Festiwal Azjatycki. To wyjątkowe wydarzenie dedykowane miłośnikom kuchni dalekowschodniej, pełne smaków i aromatów Azji. Na festiwalu będzie można skosztować tradycyjnych azjatyckich potraw, takich jak dymiące tajskie stragany, pyszne japońskie sushi, czy aromatyczne gruzińskie chaczapuri. Ponadto, będzie to okazja do spróbowania street-foodowych przekąsek i słodyczy znanych z różnych regionów Azji.

Oprócz tego, na miejscu będą dania kuchni koreańskiej, malezyjskiej, udonteriyaki oraz domowe curry z chrupiącymi warzywami i świeżą kolendrą. Festiwal to nie tylko kulinaria, ale także okazja do zapoznania się z naturalnymi azjatyckimi kosmetykami. Zapach trawy cytrynowej, imbiru i ostrym chilli unosić się będzie w powietrzu, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Więcej informacji: Stadion Miejski wypełni kuchnia azjatycka i różnorodne trunki. Będzie uczta!


Festiwal Piwa wina i Trunków Rzemieślniczych

W sobotę (28 października) i niedzielę (29 października) na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędzie się Festiwal Piwa, Wina i Trunków Rzemieślniczych. To okazja dla miłośników napojów kraftowych, gdzie chętni będą mogli delektować się wyrobami najlepszych piwowarów, winiarzy i cydrowników z Polski. To wszystko odbędzie się w towarzystwie doskonałych potraw i pasjonatów sztuki warzenia. Chmiel, winogrona i jabłka to temat przewodni festiwalu.

Na festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie, czy jesteś fanem piwa, miłośnikiem wina lub preferujesz soki jabłkowe o podwyższonej zawartości alkoholu. Celem organizatorów jest zaprezentowanie kraftowych trunków, które odmienią spojrzenie na alkohol. Wystawcy obecni na wydarzeniu to prawdziwi pasjonaci, tworzący unikalne, starannie wyprodukowane napoje, które zachwycą kubki smakowe. Dodatkowo, lokalna miodosytnia zaprezentuje tradycyjny polski miód pitny, wzbogacając ofertę alkoholi.

Więcej informacji: Stadion Miejski wypełni kuchnia azjatycka i różnorodne trunki. Będzie uczta!


IMPREZY DLA DZIECI:

II Dni Czeskie: MOJA BAJKA - spotkanie z dziećmi + warsztat z Martiną Trchovą

W sobotę (28 października) w Nie Teatrze odbędzie się spotkanie z dziećmi i warsztat z Martiną Trchovą. Wydarzenie odbywa się w ramach II Dni Czeskich. Wydarzenie rozpocznie się otwartym spotkaniem z dziećmi, a później będą dostępne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-14 lat. To wyjątkowa okazja, by odkryć magię świata "Babi" i poznać Martinę Trchovą, artystkę, która przekazuje siłę obrazów, nie potrzebujących słów.

Więcej informacji: II Dni Czeskie: MOJA BAJKA - spotkanie z dziećmi + warsztat z Martiną Trchovą


Duszkowe Halloween w Fajnie Tu

W sobotę (28 października) i niedzielę (29 października) w Fajnie Tu odbędzie się impreza dla dzieci "Duszkowe Halloween". W sali zagości Alchemik, który przygotuje potężną miksturę wzmacniającą, jednak tylko nieustraszonym przybyszom uda się ją zdobyć, pokonując trudne wyzwania. Dla miłośników przerażających doznań, czeka Ciemna Pracownia Strachów, gdzie będzie można stworzyć własne strachy na wróble. Polowanie na duchy to kolejne wyzwanie - będzie można odnaleźć ukryte duchy, wykonując tajemnicze zadania. A oprócz tego, na miejscu czeka swobodna strefa zabaw, upominki dla dzieci oraz konkurs na króla i królową balu Halloween dla tych w najlepszych przebraniach.

Więcej informacji: Duszkowe Halloween w Fajnie Tu


WYKŁADY, POKAZY, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE:

Poezja jest muzyką- spotkanie autorskie z Ireną Potakiewicz

W piątek (27 października) w Pracowni Działań Kulturalnych Stowarzyszenia KLANZA odbędzie się spotkanie autorskie z Ireną Potakiewicz. Jej najnowsze dzieła, "Krajobraz duszy" oraz "Szepty serca", ukazały się w tym roku, oczarowując czytelników pięknem poezji. Irena Potakiewicz jest znana z licznych publikacji w całej Polsce i częstych udziałów w festiwalach poetyckich. Autorka z pasją dzieli się swoim talentem nie tylko na dużych wydarzeniach literackich, ale również podczas kameralnych spotkań w szkołach i placówkach kultury.

Więcej informacji: Poezja jest muzyką- spotkanie autorskie z Ireną Potakiewicz


II Dni Czeskie: Nie tylko piwo! - odkrywamy Czechy z Jakubem Medkiem | degustacja i opowieść

W piątek (27 października) w Nie Teatrze odbędzie się degustacja i opowieść z Jakubem Medkiem. Wydarzenie odbywa się w ramach II Dni Czeskich. To wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się z udziałem dziennikarza Jakuba Medka, prezentujące nie tylko czeskie piwo, ale także bogactwo win Morawskiej krainy. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję odkryć tajemnice Czech, degustując starannie wybrane wina oraz apetyczne przekąski pod opieką sommeliera Łukasza Szczepańskiego. Jakub Medek, urodzony w Czechach, dziennikarz radia Tok FM, podzieli się anegdotami, ciekawostkami i informacjami na temat Czech, ich kultury i współczesności.

Więcej informacji: II Dni Czeskie: Nie tylko piwo! - odkrywamy Czechy z Jakubem Medkiem | degustacja i opowieść


Wykłady Pawła Łukszy i kolektywu CENTRALA

W sobotę (28 października) w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędą się wykłady Pawła Łukszy i kolektywu CENTRALA. Spotkanie jest częścią projektu "Wspólnota międzygatunkowa. Sąsiedzkość natury w Białymstoku" realizowanego w ramach szerszego przedsięwzięcia "Laboratorium badań nad szczęściem - życie po komfortocenie".

Podczas tego spotkania Paweł Łuksza przemówi na temat działalności oddolnej, zawłaszczania oraz naszego przystosowania do życia na Ziemi, łącząc różne aspekty ewolucji. Kolektyw CENTRALA zaprezentuje z kolei swoje innowacyjne projekty, w tym wizję "Dzielnicy Zwierząt w miejsce zoo," które ukazują miasto przyszłości jako ekosystem, zamieszkiwany zarówno przez ludzi, jak i pozaludzkie istoty. To niezwykłe wydarzenie, które pozwoli nam lepiej zrozumieć relacje między różnymi gatunkami i ich wpływ na nasze życie.

Więcej informacji: Wykłady Pawła Łukszy i kolektywu CENTRALA


Szanuj szafę vol. 5

W sobotę (28 października) w kawiarni muzycznej FAMA odbędzie się wydarzenie "Szanuj szafę vol. 5". Wydarzenie daje okazję do zdobycia wyjątkowych ubrań i akcesoriów. Każdy, kto pragnie wystawić na sprzedaż swoje jesienne i zimowe ubrania, ubrania świąteczne, sylwestrowe, akcesoria narciarskie, ozdoby świąteczne oraz dekoracje, może stać się sprzedawcą. Wydarzenie zapewni także udogodnienia, takie jak lustra i przymierzalnie, ogólnodostępny parking, oraz otwarty bar oferujący kawę, herbatę i wodę. To idealna okazja, aby odświeżyć swoją garderobę na nadchodzącą jesień i zimę oraz przygotować się do sezonu świątecznego.

Więcej informacji: Szanuj szafę vol. 5


"Parada Adopciaków" - przemarsz psów adoptowanych z białostockiego schroniska

W niedzielę (29 października) w Białymstoku odbędzie się "Parada Adopciaków", czyli przemarsz psów adoptowanych z białostockiego schroniska. Wydarzenie jest organizowane przez Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku oraz wolontariuszy. Uczestnicy spotkają się przy rzeźbie Psa Kawelina w Parku Planty, skąd ruszą w przemarszu w kierunku Teatru Dramatycznego. Organizatorzy serdecznie zapraszają byłych podopiecznych schroniska wraz ze swoimi nowymi opiekunami. Zaproszone są także wszystkie psy adoptowane z innych schronisk i organizacji. Celem wydarzenia jest promowanie idei adopcji zwierząt i pokazanie, że każdy psiak zasługuje na miłość, mądrego opiekuna i życie poza klatkami.

Więcej informacji: "Parada Adopciaków" - przemarsz psów adoptowanych z białostockiego schroniska


II Dni Czeskie: TERESA DROZDA - spotkanie autorskie o czeskich i polskich piosenkach

W niedzielę (29 października) w Nie Teatrze odbędzie się spotkanie autorskie z Teresą Drozdą o czeskich i polskich piosenkach. Wydarzenie odbywa się w ramach II Dni Czeskich. Teresa Drozda to niezależna dziennikarka i propagatorka czeskiej kultury, która opowie o relacjach między czeskimi i polskimi piosenkami. W trakcie wydarzenia przedstawi przykłady czeskich artystów, którzy śpiewają polskie piosenki, oraz omówi miejsce tych interpretacji w kulturze czeskiej. Spotkanie będzie pełne anegdot i ciekawych opowieści, ilustrowanych odpowiednimi przykładami muzycznymi.

Więcej informacji: II Dni Czeskie: TERESA DROZDA - spotkanie autorskie o czeskich i polskich piosenkach


IMPREZY POZA BIAŁYMSTOKIEM:

Promocja książki "Zarys dziejów Powstania Styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą"

W piątek (27 października) w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy odbędzie się promocja książki "Zarys dziejów Powstania Styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą". Autorem publikacji jest Henryk Zdanowicz. Książka ta stanowi unikalne źródło opisujące wydarzenia związane z Powstaniem Styczniowym, bazując na rosyjskich archiwaliach oraz aktach procesowych sądów rosyjskich. To pierwsza pozycja w cyklu publikacji Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, poświęconym kulturze i historii regionu.

Więcej informacji: Promocja książki "Zarys dziejów Powstania Styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą"


Koncert "Z klasyką przez Polskę"

W sobotę (28 października) w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbędzie się koncert "Z klasyką przez Polskę". Wystąpią Janusz Olejniczak na fortepianie i Tomasz Strahl na wiolonczeli. W repertuarze: Chopin, Schubert, Haendel, Elgar, Paderewski, de Falla.

Więcej informacji: Koncert "Z klasyką przez Polskę"


Sztuka Ikony - Ikona kanoniczna - symbolika koloru, gestu, kompozycji

W niedzielę (29 października) w Muzeum Ikon w Supraślu odbędzie się wydarzenie "Sztuka Ikony - Ikona kanoniczna - symbolika koloru, gestu, kompozycji". Spotkanie będzie poświęcone głębokiemu odczytywaniu symboliki ikon. Ikona jest nazywana "Ewangelią w obrazie" oraz "teologią w kolorze" i stanowi zbiór treści przekazywanych za pomocą obrazu. Podczas oprowadzania po wystawie stałej w Muzeum Ikon w Supraślu uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki symboliki koloru, gestu, tematu oraz kompozycji ikon, co pozwoli na zrozumienie znacznie głębszego przekazu, jaki kryje się za każdym wizerunkiem. To niedzielne spotkanie z ikonami obiecuje być fascynującym wglądem w symboliczny "język" tych dzieł sztuki.

Więcej informacji: Sztuka Ikony - Ikona kanoniczna - symbolika koloru, gestu, kompozycji

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1047 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39