POLECAMY
Centrum Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymało certyfikat jakości GLP (Good Laboratory Practise) i obecnie jest jedynym ośrodkiem akademickim w Polsce odznaczonym tym wyróżnieniem.
Wyniki badań laboratoriów odznaczonych akredytacją GLP są honorowane niemal na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych. W Centrum Medycyny Doświadczalnej UMB prowadzone są badania przyszłych leków, ich właściwości fizykochemicznych, toksycznych i farmakokinetycznych, a także hodowane są zwierzęta laboratoryjne (myszy i szczury). Centrum wyposażone jest w nowoczesny sprzęt oraz systemy działania np. system kontroli powietrza, system monitoringu zwierząt czy system zasilania rezerwowego. Starania o akredytację zajęły prawie cztery lata, z czego przez ostatnie dwa białostockie laboratorium było kontrolowane m.in. przez komisję akredytacyjną przy Ministerstwie Zdrowia. Certyfikat GLP ma znaczenie zarówno prestiżowe, jak i finansowe – ma zachęcić firmy do zlecania swoich badań białostockiemu ośrodkowi.
Joanna Kulik
joanna.k@bialystokonline.pl
Biznes 08:10
Aktualności 08:00
Ciekawostki 08:00
Aktualności 2026.06.25 19:49
Kultura i Rozrywka 2026.06.25 18:00
Kultura i Rozrywka 2026.06.25 15:00
Sport 2026.06.25 14:30
Masz ciekawy temat?
Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?
Napisz do nas
Więcej informacji