Limit płatności zbliżeniowych bez PIN podniesiono do 100 zł

2020.03.26 14:24
To dobra informacja do wielu osób. Limit płatności zbliżeniowych - a więc bez konieczności autoryzowania ich PIN-em - wzrośnie do 100 zł. Większość banków już do zrobiła, teraz trzeba poczekać na autoryzację wszystkich terminali płatniczych w Polsce.
Limit płatności zbliżeniowych bez PIN podniesiono do 100 zł
Fot: pixabay.com

Związek Banków Polskich - w związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Polsce i w odpowiedzi na apel Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego - podjął w trybie nadzwyczajnym działania mające na celu jak najszybsze wprowadzenie podwyższenia limitu dla płatności zbliżeniowych. Mowa o zwiększeniu limitu płatności bez konieczności autoryzacji ich PIN-em z dotychczasowych 50 zł na 100 zł.

Pozwoli to na ograniczenie fizycznego kontaktu użytkownika karty lub innego urządzenia płatniczego z terminalem płatniczym. Skróci to również czas niezbędny na realizację transakcji płatniczej oraz przebywanie w przestrzeni sklepowej czy usługowej.

- Jednocześnie, biorąc pod uwagę poziom skomplikowania dokonania tego typu zmian w systemach organizacji płatniczych, wydawców kart, jak i agentów rozliczeniowych oraz fizycznej aktualizacji każdego terminala płatniczego w Polsce, apelujemy o cierpliwość i zrozumienie dla tempa dokonywanego procesu - informuje Związek Banków Polskich.

Należy podkreślić, że wdrożenie nowego limitu w całej sieci terminali płatniczych w Polsce będzie następowało sukcesywnie i zajmie od kilku dni do kilku lub kilkunastu tygodni. Wiadomo, że na ten moment już niemal wszystkie banki podniosły ten limit.

Uwzględniając możliwe sytuacje, jakie mogą napotkać klienci przy terminu płatniczym – np. konieczność wpisania PIN-u pomimo transakcji zbliżeniowej nieprzekraczającej 100 lub nawet 50 zł (w związku z przepisami Dyrektywy PSD2 o limicie liczby transakcji bez użycia PIN-u) – zaleca się zachowanie spokoju i postępowanie zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na urządzeniu. Jednocześnie to, na co należy zwracać uwagę, to czy kwota wyświetlająca się na terminalu płatniczym odpowiada wartości transakcji, której zamierzamy dokonać.

Związek Banków Polskich zachęca do korzystania z nowoczesnych sposobów dokonywania płatności bezgotówkowych oraz przypomina o konieczności przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1539 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39