Listonosz przynosi emeryturę? Okazuje się, że większość seniorów omija szerokim łukiem

2023.09.26 17:27
Jeszcze kilkanaście lat temu większość seniorów wyglądała, czy nie nadchodzi listonosz, niosąc emeryturę. Teraz, większość z nich nie ma po co tego robić.
Listonosz przynosi emeryturę? Okazuje się, że większość seniorów omija szerokim łukiem
Fot: pixabay.com

Człowiek pracuje całe życie, by później na starość dostawać emeryturę (bardziej lub mniej godziwą, ale jednak). Dawniej pieniądze przynosił tradycyjnie listonosz. Określonego dnia miesiąca w wielu domach panowało poruszenie. Nikt z seniorów nie chciał nawet na chwilę wyjść z domu, czy mieszkania, by „nie przegapić”listonosza. Takie sceny pozostają już raczej tylko wspomnieniem

Czasy "wyglądania" czy nadchodzi listonosz odchodzą w zapomnienie

Obecnie nikt emerytury nie przynosi, ponieważ trafiają… na konto bankowe. Aktualnie 82,5 proc. emerytów i 78,6 proc. osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy w naszym regionie otrzymuje przelew (dla porównania jeszcze w 2020 r. było to 77 proc. i 73,7 proc.).

- Od kilkunastu lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Dziś świadczenia długoterminowe w formie bezgotówkowej w całym kraju otrzymuje 78,3 proc. klientów ZUS - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Zakład Ubezpieczeń społecznych w Podlaskiem wypłaca co miesiąc 166,4 tys. emerytur, aż zaledwie 29 tys. osób dostaje obecnie pieniądze "do ręki". 

- Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, udział wypłat na konto również systematycznie rośnie. Wynika to z faktu, że większość z nich pozostawała aktywna zawodowo i korzystała z osobistego rachunku bankowego, opłacając rachunki, robiąc zakupy przez internet, czy posługując się kartą płatniczą. Z tych udogodnień nie chcą więc rezygnować, przechodząc na emeryturę – dodaje rzeczniczka.

Seniorzy z kontem w banku są mniej narażeni na kradzież

Plusem konta w banku w przypadku seniorów jest stały dostęp do pieniędzy, bez konieczności noszenia ich przy sobie. Poza tym trzymanie gotówki w domu to gratka dla złodziei. Jak informuje ZUS - seniorzy którzy otrzymują emeryturę, czy rentę na konto rzadziej padają ofiarą oszustów i złodziei.

Seniorzy, którym listonosz przynosi emeryturę, mogą to zmienić. W tym celu trzeba wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS. Dokument można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Seniorzy mogą to także zrobić a pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1403 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39