Łomża nie chce szpitala z koronawirusem. Protesty mieszkańców

2020.03.16 13:43
Szpital Wojewódzki w Łomży od poniedziałku (16.03) ma funkcjonować jako jednoimienny szpital zakaźny. Ta decyzja nie do końca podoba się jednak mieszkańcom tego miasta.
Łomża nie chce szpitala z koronawirusem. Protesty mieszkańców
Fot: Zbigniew Ślepowroński
Słowa protestu na biurze poselskim Lecha Kołakowskiego

Do Łomży z koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by 19 placówek medycznych w całej Polsce przekształcić w szpitale zakaźne. W Podlaskiem taką placówką stał się Szpital Wojewódzki w Łomży.

Do tej placówki z całego województwa kierowani będą pacjenci wymagający pomocy medycznej - zarażeni koronawirusem lub podejrzani o zarażenie. Decyzję władz w tej sprawie negatywnie oceniają jednak m.in. niektórzy miejscy radni, parlamentarzyści i mieszkańcy Łomży, uważając, że pozbawiła ona miasto jedynego specjalistycznego szpitala.

"Dla mnie to jest horror dla miasta, dla mieszkańców powiatu..."

Sytuację odnośnie przekształcenia szpitala w zakaźny skomentowała też Bernadeta Krynicka, była posłanka Prawa i Sprawiedliwości, obecnie zatrudniona w szpitalu w Łomży. Swój film z wypowiedzią opublikowała na jednym z portali społecznościowych.

- Uważam, że to jest najgorsza decyzja, jaka mogłaby być podjęta w tej chwili, ponieważ szpital w Łomży jest jedynym szpitalem, który ma bazę diagnostyczną, obrazowo-laboratoryjna pełną. Ani Kolno, ani Zambrów nie mają takiej bazy. Pozbawiamy poczucia bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Oni tak naprawdę w tej chwili nie mogą wyjść i protestować, bo siedzą grzecznie w domach, bo trzeba to uszanować, bo to jest dla nas najważniejsze teraz postępowanie. Nie możemy protestować, nie możemy się gromadzić, nie możemy nic zrobić. Zostaliśmy pozbawieni podstawowej opieki zdrowotnej i to jest niewybaczalne. W mojej ocenie jest niewybaczalne - mówiła była posłanka.

Petycja w sprawie szpitala

Na stronie internetowej petycjeonline.com pojawiła się petycja w sprawie łomżyńskiego szpitala: Zwracamy się do Prezydenta RP A. Dudy, Ministra Zdrowia Ł. Szumowskiego oraz Premiera M. Morawieckiego o nieprzekształcanie szpitala wojewódzkiego w Łomży na szpital zakaźny.

"Szpital Wojewódzki w Łomży to jedyny szpital jaki ma miasto powiatowe Łomża. Łomża to 65 tys. miasto z przyległymi miejscowościami podmiejskimi, które też są liczne. Mieszkańcy powiatu nie należą do bogatych i ludzie nie są tak zmotoryzowani, by dojeżdżać do Białegostoku. Natomiast szpitale w Zambrowie czy Kolnie są zbyt małe, by przyjmowały chorych z 65 tys. Łomży. Ograniczona liczba personelu w tych szpitalach oznacza brak przyjęć chorych z Łomży. Wniosek jest jeden, że zostaliśmy pozbawienie opieki medycznej, a więc został złamany art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polski. (Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.).

W związku z tym, My obywatele Rzeczypospolitej Polskiej i mieszkańcy miasta Łomża i powiatu łomżyńskiego ŻĄDAMY zmiany decyzji o przekształceniu szpitala na zakaźny i pozostawienie szpitala w dotychczasowej formie do dyspozycji mieszkańców powiatu łomżyńskiego i miasta Łomża" - czytamy na stronie, gdzie zamieszczono petycję.

Głos zabrali też pracownicy placówki medycznej

- Drodzy mieszkańcy Łomży i okolic. Powiem krótko - media kłamią, Szpital jest kompletnie nieprzygotowany na walkę z Covid-19. Nie ma sprzętu, nie ma prawie nic, nie ma sprzętu ochronnego, masek, gogli, fartuchów. To będzie tragedia, nie damy rady, personel sam trafi jako pacjenci i nie będzie komu was ratować. Decyzja o lokalizacji szpitala zakaźnego w Łomży w moje ocenie czysto polityczna, kompletnie nie merytoryczna. Jesteście na długi czas pozbawieni podstawowej opieki medycznej. Przykro mi. Boję się o własne życie...- napisał na swoim prywatnym profilu na Facebooku, jeden z lekarzy internistów z łomżyńskiego szpitala.

Awantura o szpital w Łomży...

Sprawa organizacji szpitala jednoimiennego w Łomży odbiła się również na lokalnych politykach. Dziś rano na oknie biura poselskiego Lecha Kołakowskiego pojawił się karton z niewybrednymi słowami. Ktoś wykleił napis [pisownia oryginalna]:

"Gdzie byłeś bohaterze, kiedy Kaczyński i spółka fundowali nam szpital z koronawirusem pod naszymi oknami??!! Gdzie byłeś, kiedy ustalono lokalizację szpitali??? Zdradziłeś Łomżę za ciepły k[...]dołek w Warszawie!!! Jesteś pan konfederatą PiS-targowiskim!!! Już chyba czas na sąd kryminalny mieszkańców Łomży!!! Ty nawet nie jesteś łomżyniakiem, tylko zambrowszczakiem!!! Tam sobie zrób szpital zakaźny pajacu!!! Nigdy ci tego nie zapomną!!!!! Precz z PiS-em!!! Precz ze zdrajcą Łomży!!! Już nigdy nie głosujcie na tego Judasza!!!"

Na drzwiach prowadzących do biura Lecha Kołakowskiego umieszczono natomiast zdjęcie ze słynnym gestem posłanki Joanny Lichockiej z podpisem: "A tak posłanka Lichocka życzy zdrowia mieszkańcom Łomży".

Ma zapewnić kompleksową opiekę

Jak podaje Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, szpital w Łomży to jedyny w województwie podlaskim szpital III stopnia w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zapewniający kompleksową opiekę pacjentom z województwa podlaskiego oraz województwa mazowieckiego. Świadczenia w szpitalu udzielane są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, szerokie grono lekarzy specjalistów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji. Łącznie w szpitalu pracuje 494 lekarzy różnych specjalności oraz 695 pielęgniarek i położnych.

- Decyzja była poprzedzona bardzo rozległą analizą zasobów naszych szpitali oraz analizą ryzyka bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa podlaskiego – informuje Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ.

Jednoimienne szpitale zakaźne będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za pozostawanie w gotowości takich placówek.

Jak powinien wyglądać taki szpital po przekształceniu?

- Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech – wyjaśnia prof. Łukasz Szumowski.

Do Szpitala w Łomży z obwodnicy Zambrowa jest tylko 22 km, czyli około 20 min. drogi, z obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej 44 km, tj. około 50 min. drogi, z Jeżewa Starego 49 km, tj. około 35 min. drogi, zaś z Ostrołęki (woj. mazowieckie) 37 km, tj. około 30 min. drogi.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1172 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39