Maratońska sztafeta Electrum Ekiden. Miejsca do udziału w zawodach powoli się kończą

2019.05.27 12:52
W dniach 1-2 czerwca, na białostockim stadionie lekkoatletycznym i w jego okolicach, odbędzie się kolejna edycja sztafety maratońskiej Electrum Ekiden. Po raz kolejny spora część wpisowego przeznaczona zostanie na rzecz Fundacji "Pomóż Im".
Maratońska sztafeta Electrum Ekiden. Miejsca do udziału w zawodach powoli się kończą
Fot: Krzysztof Karpiński

Rekord goni rekord

Do startu 5. odsłony biegowej imprezy Electrum Ekiden pozostało już tylko kilka dni. Najpierw - 1 czerwca - do rywalizacji staną dzieci, natomiast dzień później do sportowej walki przystąpią dorośli. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku pobity zostanie kolejny rekord frekwencyjny.

- Dysponujemy jeszcze tylko około 40 miejscami dla dorosłych sztafet. Komplet 200 dziecięcych drużyn już szykuje się do startu - informuje Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Przypomnijmy, że na 1. edycji wydarzenia pojawiło się 139 dorosłych ekip, zaś rok temu liczba ta wzrosła już do 224 zespołów. Tym razem na liście startowej jest 220 drużyn, a przecież zapisy wciąż trwają.

Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o dziecięcą część imprezy. Najpierw w zawodach wzięło udział 100 teamów, a teraz liczba uczestników zostanie podwojona.

Im większa frekwencja, tym większa pomoc

Rosnąca z roku na rok frekwencja oznacza, że z każdą kolejną odsłoną sztafeta maratońska Electrum Ekiden zapewnia potrzebującym maluchom coraz większe wsparcie.

- Celem nadrzędnym przy organizacji tej imprezy jest pomoc Hospicjum dla Dzieci, dlatego 30% z każdej opłaty startowej przekazujemy na rzecz Fundacji "Pomóż Im". Patrząc na stale rosnące zainteresowanie biegaczy taką formułą rywalizacji połączoną z pomaganiem oraz na tempo zapisów, mamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem, uda się wypełnić limit drużyn do ostatniego miejsca - mówi Grzegorz Kuczyński, główny organizator wydarzenia.

Bieg, który łączy

Każda drużyna biorąca udział w sztafecie liczyć będzie 6 osób (dorośli) lub 4 osoby (dzieci). Magnesem przyciągającym biegaczy jest to, że zawodach tych może wystartować dosłownie każdy niezależnie od formy czy poziomu wytrenowania. Zespoły mają wprawdzie do pokonania aż 42,195 km, ale dystans ten podzielony jest na kilka odcinków, dlatego zawodnicy, którzy nie są aktualnie w najwyższej dyspozycji, mogą wystartować na 5 km, zaś te osoby, które czują, że ich kondycja ma się świetnie, mają możliwość ruszyć w zmaganiach liczących np. 10 km.

Electrum Ekiden to też okazja do integracji oraz szansa na wzmocnienie bądź budowę ducha zespołu. Świadomość, że pracuje się na końcowy rezultat całej swojej drużyny pozwala wyzwolić dodatkowe siły i energię, które później owocują w codziennym życiu osobistym i zawodowym uczestników.

Wydarzenie oprócz swojego charytatywnego przesłania umożliwia także sportową rywalizację na wielu płaszczyznach. Widząc rosnące zainteresowanie biegiem wśród przedsiębiorców, kobiet i społeczności akademickiej organizatorzy przygotowali dodatkowe, specjalne klasyfikacje i m.in. Akademickie Mistrzostwa Sztafet w ramach Electrum Ekiden.

Po raz pierwszy w historii imprezy własną klasyfikację będą mieć również mundurowi.

- Wszystko to za sprawą 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, który w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia – mówi Grzegorz Kuczyński. – Żołnierze mocno wspierają nas w organizacji tegorocznej imprezy, poza tym są z nami od lat. Nie wyobrażamy sobie czerwcowych sztafet bez ich udziału - podkreśla szef wydarzenia.

Główną areną rywalizacji podczas Electrum Ekiden będzie stadion lekkoatletyczny mieszczący się przy ul. 11 Listopada. Zapisy do zawodów prowadzone są drogą internetową za pomocą oficjalnej strony biegu.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1045 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39