Marnują środki na meliorację. A susza 2020 to już fakt

2020.02.12 12:48
Rolnicy z województwa podlaskiego oraz przedsiębiorcy obawiają się nadchodzącej suszy. A tymczasem rowy melioracyjne są czyszczone i pogłębiane. To może sprowadzić jeszcze większą katastrofę na rolnicze Podlasie.
Marnują środki na meliorację. A susza 2020 to już fakt
Fot: Wody Polskie
Mapa obrazująca wilgotność gleby na głębokości 28-100 cm

Rolnicy z województwa podlaskiego, ale też przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi dla rolników obawiają się nadchodzącej suszy. Wystosowali otwarte pismo do zarządu Wód Polskich, w którym zwracają się o natychmiastowe działania mające na celu retencję i zatrzymanie wód powierzchniowych przed spływaniem ich do rzek. Podpisał się pod nim Andrzej Konopka, właściciel jednej z firm ze Śniadowa. To właśnie te tereny (okolice Łomży) są jednymi z najsuchszych w naszym regionie.

Wszyscy to wiedzą: brak pokrywy śnieżnej i praktycznie brak opadów tej zimy powodują coraz niższy poziom wód gruntowych.

A tymczasem w piśmie czytamy: "Z zaskoczeniem obserwujemy działania spółek wodnych, które na dużą skalę czyszczą i pogłębiają rowy melioracyjne, choć powinno się robić w tej sytuacji wszystko, aby woda nie odpływała z terenów rolniczych. Zmarnowano tym samym środki na meliorację, które tylko pogłębią suszę w najbliższych miesiącach".

Jak twierdzą autorzy pisma, konieczne byłoby w tej sytuacji instalowanie zastawek wodnych w rowach melioracyjnych. Mogłyby one powstrzymać dalsze spływanie wód powierzchniowych. Dodają, że "brak działań w tym zakresie będzie karygodnym zaniedbaniem, którego skutki odczują wszyscy, a w pierwszej kolejności rolnicy, którzy poniosą straty na wielką skalę".

Według Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie susza 2020 r. już stała się faktem - dane wskazują na bardzo intensywną suszę atmosferyczną i rolniczą. W styczniu 2020 roku wilgotność gleby była niska (poniżej 40%), a miejscowo nawet 35%. To efekt braku opadów, bezśnieżnej suchej i ciepłej zimy. Najgorzej wygląda sytuacja na obszarze Kujaw, w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim oraz na połowie obszaru regionu łódzkiego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1249 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39