Marszałek podpisał umowę z prezydentem Białegostoku. Do miasta i 9 gmin trafią miliony

2021.04.28 14:34
W środę (28.04) marszałek Artur Kosicki wraz z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim podpisali umowę na dofinansowanie projektu skierowanego do szkół zawodowych z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). Marszałek podpisał także umowę z przedstawicielem Fundacji Dialog.
Marszałek podpisał umowę z prezydentem Białegostoku. Do miasta i 9 gmin trafią miliony
Fot: Piotr Babulewicz /UMWP
Artur Kosicki i Tadeusz Truskolaski

- Podpisujemy dziś umowy na dwa ważne projekty ze sfery edukacji i sfery społecznej. Jeden projekt to ponad 4,7 mln zł na przygotowanie młodych ludzi do tego, żeby jak najlepiej poradzili sobie na rynku pracy. Drugi projekt, niemniej ważny, dotyczy wsparcia rodzin zastępczych i z problemami wychowawczymi - informuje marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Podpisano umowę

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomina, że cały projekt wraz z wkładem własnym ma wartość 4,9 mln zł.

- Centrum EcoKompetencji BOF to projekt skierowany do 14 szkół zawodowych. Będzie on dotyczyć 500 uczniów i 30 nauczycieli - podlicza prezydent. - Projekt dotyczy przede wszystkim gospodarowania energią i zasobami, a więc wpisuje się w zielony ład europejski, w strategię województwa podlaskiego i strategię BOF - dodaje.

Początkowo zostaną zbadane potrzeby 200 firm w obszarze związanym z gospodarowaniem energią i zasobami, a pod ich kątem przygotowany program nauczania. Obejmie on różne szkolenia, staże i praktyki dla uczniów, natomiast nauczyciele wezmą udział w m.in. wyjazdach studyjnych.

- Oprócz inwestycji podwyższających kompetencje uczniów i nauczycieli, przede wszystkim ważna jest współpraca w najważniejszych dziedzinach pomiędzy Białymstokiem a otaczającymi gminami. Dzięki temu, że są te środki my się spotykamy, rozmawiamy i rozwiązujemy problemy mieszkańców - mówi prezydent.

Projekt będzie realizowało Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego razem z Białostocką Fundacją Kształcenia Kadr. Wartość dofinansowania to prawie 5 mln zł.

Centrum Reintegracji Rodziny

Marszałek podpisał także umowę z Michałem Gawłem, przedstawicielem Fundacji Dialog na stworzenie Centrum Reintegracji Rodziny, gdzie osoby z problemami wychowawczymi znajdą fachową pomoc w drodze do samodzielności.

- Nasz projekt reintegracji rodziny jest skierowany głównie do środowiska pieczy zastępczej. W ramach inwestycji chcemy utworzyć program szkoleniowy dla rodzin zastępczych, aby jak najmniej dzieci, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych się w nich znajdowały - podkreśla Michał Gaweł.

Więcej o tej inwestycji: Przemoc lub problemy wychowawcze? W Białymstoku powstanie Centrum Reintegracji Rodziny.

Miliony dla BOF

W Białostockim Obszarze Funkcjonalnym znajduje się miasto Białystok oraz gminy: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośl Kościelna, Wasilków i Zabłudów.

- Za czasu tej kadencji przekazaliśmy już do Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego prawie 80 mln zł. Mam nadzieję, że w nowej perspektywie unijnej też będziemy dobrze współpracowali, tak żeby zarówno miasto Białystok, jak i gminy otaczające miasto mogły korzystać ze środków unijnych – podsumowuje marszałek.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1202 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39