Masz stary samochód? Szykuj się na wydatek

2023.10.11 10:47
Wszystko wskazuje na to, że Polska wprowadzi podatek od starych samochodów. Kiedy? Jeszcze nie teraz, ale dodatkowa opłata skierowana w stronę kierowców jest już coraz bliżej.
Masz stary samochód? Szykuj się na wydatek
Fot: pixabay

Jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego, pod koniec 2024 r. w Polsce pojawi się podatek od starych (a w zasadzie starszych) samochodów. Ma to związek z Krajowym Planem Odbudowy i środkami finansowymi, jakie nasz kraj może otrzymać z tego programu.

Początkowo, w przyszłym roku, opłata będzie jednorazowa, ale już od 2026 r. ma być cykliczna (obowiązkowa co 12 miesięcy). O jakich kwotach mowa i które dokładnie pojazdy spalinowe zostaną objęte podatkiem? To na razie jest tajemnicą, lecz zapewne duży wpływ na cenę będzie miała norma Euro danego samochodu.

Właściciele kilkunastoletnich aut, a nierzadko też od dawna "pełnoletnich", którzy i tak mają spore wydatki, bo starszy samochód równa się częstsze wizyty u mechanika, otrzymają zatem kolejne uderzenie po kieszeni. Zanim jednak wpadniemy w niezadowolenie, warto zauważyć, że podobne opłaty, tyle że na różnych zasadach, obowiązują niemal w całej Unii Europejskiej i to właśnie Polska posiada w UE najbardziej archaiczną flotę aut. Według badań w naszym kraju ok. 40% samochodów ma przynajmniej 20 lat, tak więc istnieje szansa, że po wprowadzeniu podatku właściciele tych najstarszych pojazdów w końcu zdecydują się na wymianę swoich wysłużonych "4 kółek", co w jakimś stopniu wesprze ekologię.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1682 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39