Dom

Materac piankowy czy sprężynowy - który lepszy i dlaczego?

2023.12.27 12:33
W dzisiejszych czasach jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak prawidłowa higiena snu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Podstawą prawidłowej nocnej regeneracji jest właściwy materac. Wybór odpowiedniego materaca nie jest jednak taki prosty. Wiele osób zastanawia się, jaki materac jest lepszy: piankowy czy sprężynowy? Niestety - na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb.
Materac piankowy czy sprężynowy - który lepszy i dlaczego?

Dlaczego warto dobrze wybrać materac?

Prawidłowo dobrany materac jest gwarantem zdrowego snu. Zdrowego - czyli takiego, który pozwala kompleksowo się zregenerować i który zapewnia prawidłowe podparcie dla kręgosłupa. Dobry materac to istotny element profilaktyki zdrowia układu ruchu i powinni o niego zadbać wszyscy, zarówno osoby obecnie zdrowe, jak cierpiące na bóle pleców.

Zakup nowego materaca nie jest rzeczą łatwą - nie ma jednego uniwersalnego modelu dla wszystkich. Materac powinien być dobrany do wagi, budowy ciała i preferencji użytkownika. Konsumenci często zadają pytanie: co będzie lepsze - materac piankowy czy sprężynowy? Przyjrzyjmy się typom nowoczesnych materacy i sprawdźmy, jakie są ich właściwości.


Materace piankowe - jakie mają właściwości?

Wysokiej jakości materace piankowe potrafią spełnić wymagania nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Cechują się świetną trwałością, sprężystością i oddychalnością, co przekłada się na wysoki komfort snu. Dobrze dobrany materac piankowy zapewni idealne podparcie dla kręgosłupa - należy jednak właściwie wybrać twardość materaca oraz jego rodzaj. Na rynku znaleźć możemy bowiem kilka typów materacy piankowych.


Jaki piankowy materac wybrać? Częstym wyborem konsumentów są materace z pianki poliuretanowej. Są one niezwykle trwałe i wytrzymałe. Ze względu na swoje właściwości są dobrym wyborem dla dzieci. Z kolei materace piankowe wysokoelastyczne charakteryzują się oddychającą, “pęcherzykowatą” budową. Pianka wysokoelastyczna zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza i jest polecana dla osób cierpiących na alergię. Materace wysokoelastyczne są jeszcze bardziej wytrzymałe niż materace z pianki poliuretanowej.

Osoby poszukujące komfortowego snu powinny zwrócić uwagę na materace z pianki lateksowej. Lateks spotyka się ze sporym zainteresowaniem ze względu na swoje wyjątkowe właściwości: sprawnie dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie podparcie, nie gromadzą w sobie ani kurzu, ani roztoczy i są niezwykle trwałe. Jeszcze większą popularnością cieszą się materace z pianki termoelastycznej. Pianka termoelastyczna (zwana też pianką visco lub memory) reaguje nie tylko na nacisk, ale także na ciepłotę ludzkiego ciała. To idealny materac dla tych, którzy wymagają stabilnego podparcia i jednocześnie optymalnego komfortu w czasie snu.


Nowoczesne materace sprężynowe

W przypadku materacy sprężynowych również natknąć się możemy na różne modele. Dawniej najpopularniejsze były materace bonellowe, dziś jednak wypierane są przez materace sprężynowe kieszeniowe.

Co szczególnego znajdziemy w materacach sprężynowych kieszeniowych (typu “pocket”)? Największym atutem tych modeli jest ich konstrukcja, bazująca na sporej ilości sprężyn, z które umieszczone są w osobnych materiałowych kieszonkach. Materace kieszeniowe posiadają wysoką elastyczność punktową, czyli dopasowują się do ciała w miejscu nacisku. Co więcej, w większości materacy sprężynowych stosuje się 7 stref twardości, które zapewniają jeszcze lepsze podparcie ciała i jeszcze wyższy komfort snu. O wyborze dobrego materaca sprężynowego powinni pomyśleć najbardziej wymagający użytkownicy.

Im więcej punktów podparcia, tym większy komfort snu. Podstawowe materace typu pocket posiadają 272 sprężyny na metr kwadratowy. W materacach multipocket znajdziemy już 508 sprężyn, a na większy komfort zapewniają materace luxpocket. W takim materacu sprężynowym znajdziemy 1000 sprężyn na metr. Tego typu materace zapewniają doskonałe dopasowanie - nawet w przypadku osób o większej wadze.


Czy materac sprężynowy multipocket jest drogi?

Zastanawiając się, czy lepiej wybrać materac piankowy, czy sprężynowy warto też rozważyć nasze możliwości finansowe. Czy nowoczesny materac sprężynowy kieszeniowy jest drogi? Co jest tańsze? Materac sprężynowy czy piankowy?

Cena zależy od wielkości materaca oraz zastosowanych komponentów. Zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe można zakupić w różnych cenach. Zaleca się, aby wybór materaca zawsze konsultować z profesjonalnym doradcą - pomoże on dobrać model dopasowany do potrzeb i możliwości finansowych.


Gdzie najlepiej kupować materace do sypialni?

Najszersza oferta i najlepsze ceny materacy są bez wątpienia w internecie. Czy jednak bezpiecznie jest kupować taki produkt na odległość? Tak - o ile wybierze się zaufanego dostawcę, który zapewni kompleksową obsługę. Przykładowo, w sklepie internetowym polskiego producenta Materace Dla Ciebie klienci mogą skorzystać nie tylko z szerokiej oferty produktów w różnych wariantach, ale także z profesjonalnego doradztwa i możliwości bezpłatnego testowania wybranego materaca przez 30 dni. Daje to możliwość, aby “na własnej skórze” przekonać się - jaki materac lepszy: piankowy czy sprężynowy?


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1625 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39