Meadow Quartet w CLZ

dodane dnia: 2015-08-05 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Meadow Quartet w CLZ
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2015-08-16
W okresie II wojny światowej niemal każde miasto i miasteczko w części Europy okupowanej przez Niemców przedzielone było murami getta. Ich historie opowiedzieć można na tysiące sposobów, jednak wszystkie łączy to samo: nędza, głód, niewyobrażalne cierpienia, często rezygnacja i zwątpienie. Na tym tle czynny opór to nie tylko akt heroizmu, ale wyjątkowo mocny wyraz woli życia. Najpierw w kwietniu 1943 roku w Warszawie, a następnie 16 sierpnia w Białymstoku – garstka powstańców ruszyła przeciwko Niemcom, szykującym ostateczną likwidację gett. Walka od początku skazana była na niepowodzenie, jednak nie zwycięstwo było w niej stawką a honor, wola przeciwstawienia się niemożliwej do powstrzymania sile. W dniu walki więszkość białostockich Żydów była nieuzbrojona, zaś Niemcy – nauczeni już warszawskim doświadczeniem – zmobilizowali o wiele więcej wojska i sprzętu niż na początku wiosny 1943 roku w stolicy. Zaledwie kilkudziesięciu żydowskich bojowników stanęło do walki 16 sierpnia. Do dziś historycy nie są pewni, jak długo trwało powstanie – dobę, dwie, a może tylko kilka godzin? Większość powstańców zginęła od razu, o losie dowódców powstania nie ma do tej pory pewnych informacji.

CLZ, jak co roku, 16 sierpnia przypomina o tych wydarzeniach. Jednocześnie staramy się, by była to pamięć żywa i radosna – jako triumf życia, w imię którego walczyli powstańcy. Tym razem zapraszamy na koncert zespołu Meadow Quartet.

Meadow Quartet powstał w 2009 roku w Gdańsku. Pierwsze próby odbywały się w budynku gdańskiej Akademii Muzycznej, znajdującej się przy ul. Łąkowej. Łąka (and. meadow) to przestrzeń, która w powszechnym rozumieniu jest synonimem spokoju i radości, ale jest też obszarem nieustających zmian, przeobrażeń i współdziałania. W tym kontekście Meadow Quartet to próba stworzenia płaszczyzny dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa – tradycyjnej muzyki żydowskiej. Meadow Quartet to również czterech znakomitych instrumentalistów, każdy specjalizujący się w innym gatunku, ale przede wszystkim to cztery współdziałające muzyczne osobowości.

Zespół na swoich koncertach gościł uznanych muzyków, m.in. Jarosława Bestera i Sauliusa Petreikisa, ponadto ich muzyka została wykorzystana w filmie Rosa Alba. Meadow Quartet jest laureatem II nagrody XVI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja 2013. Ich debiut płytowy to album „Unexpected” (2012). Druga płyta, „The Erstwhile Heroes”, z litewskim perkusjonistą Tomasem Dobrovolskisem, ukazała w lipcu 2013 roku. Przez Gazetę Wyborczą została określona jako jedna z najważniejszych premier 2013 roku w Polsce.

Skład Meadow Quartet:
Marcin Malinowski – klarnet, klarnet basowy
Michał Piwowarczyk – altówka
Piotr Skowroński – akordeon
Jarosław Stokowski – kontrabas

Godz. 20.00
Wstęp wolny.

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok

1262 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39