Miała powstać sala sportowa za 18 mln zł. Wykonawca zrezygnował po roku

2023.02.21 08:01
Wykonawca sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży zszedł z placu budowy. Jak tłumaczył, wojna w Ukrainie przerwała łańcuch dostaw i spowodowała znaczny wzrost materiałów budowlanych. W związku z tym, nie jest w stanie skończyć budynku za kwotę, którą oferował w przetargu.
Miała powstać sala sportowa za 18 mln zł. Wykonawca zrezygnował po roku
Fot: G. Mandziuk / UM Łomża

Firma zrezygnowała przez horrendalne ceny materiałów

W grudniu 2021 r. z wyłonioną w przetargu firmą REMBUD z Przasnysza, Urząd Miejski w Łomży podpisał umowę na rozbudowę budynku Szkoły Podstawowej nr 5 o salę sportową. Według zawartej umowy wartość inwestycji miała wynieść prawie 18 mln zł.

- Rok temu nastąpiła agresja wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. Wojna przerwała łańcuchy dostaw, spowodowała niedobór materiałów budowlanych i znaczący wzrost ich cen. Dlatego już w ubiegłym roku wykonawca domagał się od miasta zwiększenia wartości zadania o 2,5 mln zł w przypadku zastosowania materiałów słabszej jakości lub 5 mln zł przy zrealizowaniu inwestycji z materiałów zgodnych z dokumentacją projektową i postępowaniem przetargowym, na co nie zezwalają przepisy ustawy prawo zamówień publicznych - poinformował Urząd Miejski w Łomży.

Przedstawiciele magistratu zaproponowali rozwiązanie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorcy, zgodną z przepisami ustawy prawo zamówień publicznych i konkurencyjnością ofert. W styczniu tego roku zwiększyli bowiem cenę o ponad 250 tys. zł jako waloryzację wynagrodzenia. Wówczas firma wznowiła prace. Jednak w lutym, pomimo wielokrotnych rozmów z urzędem, wykonawca postanowił zejść z placu budowy.

Inwestycja sporo się opóźni

Wykonawca po zejściu z placu budowy został zobowiązany do przedstawienia dokładnej inwentaryzacji wykonanych robót, właściwego zabezpieczenia placu budowy i terenu przyległego.

Po dokonaniu odbioru zrealizowanych dotychczas prac, miasto najprawdopodobniej zrobi ekspertyzę techniczną ich wykonania. Wówczas będzie można ogłosić przetarg na dokończenie realizacji inwestycji, której zaawansowanie wynosi 33,4 proc., a wartość wykonanych robót to 4,8 mln zł. Samorząd będzie dochodził odszkodowania z tytułu zerwania umowy, być może na drodze sądowej.

Pierwotnie prace miały zakończyć się w listopadzie tego roku, ale teraz już wiadomo, że termin ten ulegnie zmianie.

- Biorąc pod uwagę obecną koniunkturę na rynku budowlanym można liczyć, że w nowym przetargu wpłyną oferty umożliwiające wyłonienie nowego wykonawcy. Wstępnie szacuje się, że zadanie uda się dokończyć latem 2024 r. - przekazał łomżyński magistrat.

Co zdążyli zrobić?

Inwestycja w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży zakłada rozbudowę budynku o salę sportową i windę zewnętrzną z niezbędnymi robotami budowlanymi wraz z przebudową istniejącej sali gimnastycznej.

- Nowy obiekt ma zapewnić zajęcia jednocześnie trzem grupom poprzez podział sali kotarami na 3 odrębne boiska. Zaprojektowano na niej trybunę dla 200 osób z możliwością organizowania imprez i zawodów sportowych. W ramach zadania wykonana ma zostać ponadto siłownia oraz 3 sale do ćwiczeń, w tym 2 sale gimnastyki korekcyjnej oraz sala taneczna. W budynku znajdować się będą także szatnie dla uczniów całej szkoły. Powstać miały także miejsca parkingowe - dodał Urząd Miejski w Łomży.

W ciągu niewiele ponad roku od podpisania umowy wykonano stan surowy otwarty, na który składają się głównie roboty żelbetowe konstrukcji budynku oraz kanalizacja sanitarna pod-posadzkowa na poziomie parteru.

Na realizację sali sportowej o wartości 18 mln zł, władze Łomży pozyskały ponad 3,9 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, 1 mln zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów (kolejny wniosek na kwotę 3,5 mln zł jest w trakcie oceny), 647 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz 475 tys. z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1061 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39