Miała przy sobie modlitewnik i obrazki świętych. Zginęła przy Hajnówce

2023.03.05 08:34
To jedna z ostatnich ofiar kryzysu migracyjnego przy polsko-białoruskiej granicy. Bliscy próbują sprowadzić do rodzinnego kraju ciało młodej kobiety.
Miała przy sobie modlitewnik i obrazki świętych. Zginęła przy Hajnówce
Zdjęcia Mahelet są publikowane w internecie za zgodą rodziny, która zbiera środki na jej pogrzeb

W połowie lutego, w przeciągu zaledwie kilku dni w pasie przy granicy polsko-białoruskiej znaleziono aż 4 ciała. Wszystkie te osoby próbowały szukać w Europie lepszego życia.

Jedną z nich była Mahelet Kassa (ማሕሌት ካሳ). Kobieta zmarła 12 lutego, w lesie kilometr od Hajnówki.

Jej historię poznało Stowarzyszenie Nomanda.

Mahelet miała 28 lat, pochodziła z Etiopii, była chrześcijanką. Podczas tułaczki po lesie nosiła ze sobą modlitewnik i obrazki świętych.

Przed śmiercią polskie służby otrzymały od jej przyjaciół informację o pilnej potrzebie pomocy wraz z lokalizacją. Pomoc nie nadeszła. Ciało Mahelet zostało odnalezione przez Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne.

Osobom, które ją znalazły udało się nawiązać kontakt z rodziną. Trzy tygodnie od tych wydarzeń, bliscy nadal nie pochowali młodej kobiety. Obecnie zbierają środki na transport i organizację pogrzebu w rodzinnej Etiopii. Zbiorka prowadzona jest tutaj.

Działacze Stowarzyszenia Nomanda nie mają wątpliwości: gdyby reakcja polskich służb była prawidłowa, piękna, młoda kobieta, która próbowała szukać miejsca do lepszego życia, żyłaby. Mówią wprost: to kolejna ofiara śmiertelna "nieludzkich praktyk na granicy polsko-białoruskiej", a działaniach polskich służb na granicy z Białorusią "urągają nie tylko obowiązującemu prawu, ale i zwykłym ludzkim odruchom współczucia."

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
1334 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39