Miasto rozpoczęło wypłacanie pieniędzy osobom, które zakwaterowały uchodźców

2022.04.21 17:55
Osoba, która zakwateruje i zapewni wyżywienie uchodźcy z Ukrainy może liczyć na świadczenie w wysokości 40 zł dziennie. Nieco ponad 320 takich wniosków wpłynęło do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.
Miasto rozpoczęło wypłacanie pieniędzy osobom, które zakwaterowały uchodźców
Fot: MOPR w Białymstoku

Magistrat rozpoczął w czwartek (21.04) wypłacanie pieniędzy z budżetu Białegostoku mieszkańcom, którzy zapewnili zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy.

"Do MOPR wpłynęło już 321 takich wniosków. Po wypłacie świadczeń wystąpimy do Wojewody o refundację kosztów" - przekazał wiceprezydent Przemysław Tuchliński.

Świadczenie jest wypłacane każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa lub obywatelom Ukrainy posiadającym Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań przybyli na terytorium Polski.

Świadczenie wynosi 40 zł za osobę dziennie, w związku z czym miasto będzie wypłacać 12,8 tys. zł za każdy jeden dzień zapewnienia pomocy.

Jak czytamy na stronie MOPR-u, świadczenie jest przyznawane za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia, nie dłużej niż za okres 60 dni i jest wypłacane z dołu. Jednak okres wypłaty może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą wojewody na okres dłuższy niż 60 dni.

Co ważne, świadczenie pieniężne przysługuje tylko w przypadku, kiedy wnioskujący nie otrzymał dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem. Przyznanie lub wypłata świadczenia pieniężnego może być uzależniona od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia, której dokonują upoważnieni pracownicy MOPR w Białymstoku.

Wnioski o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Białymstoku w Dziale Świadczeń Rodzinnych przy ul. Klepackiej 18 w Białymstoku.

Wszelkie informacje w tej sprawie można uzyskać w pod numerami telefonów: 85 879 77 50, 85 748 98 59 lub 85 742 29 00. Wnioski można także składać elektronicznie, za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1795 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39