Miasto uhonoruje prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

2019.11.21 10:49
W 100. rocznicę urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego władze Białegostoku przygotowały szereg wydarzeń związanych z honorowym obywatelem Białegostoku.
Miasto uhonoruje prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
Fot: MN

Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie – urodził się 26 listopada w Białymstoku. Władze miasta postanowiły upamiętnić tę postać w 100. rocznicę jego urodzin i przypomnieć, że rok 2019 jest w stolicy województwa podlaskiego rokiem Ryszarda Kaczorowskiego, który jest też honorowym obywatelem miasta.

- Chcielibyśmy zaprosić wszystkich białostoczan do udziału w obchodach wyjątkowej, okrągłej, 100. rocznicy urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, która przypada 26 listopada. Jest to wybitna postać nie tylko w historii naszego miasta, ale także naszego kraju – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Historia ujęta w komiksie

Obchody rozpoczną się już 24 listopada od mszy św. w kościele pw. św. Anny przy ul. Prezydenta R. Kaczorowskiego 5 (początek o godz. 15.00). Dzień później – 25 listopada o godz. 17.00 – zaplanowano spotkanie połączone z prezentacją komiksu "Ostatni Prezydent. Gawęda o Ryszardzie Kaczorowskim". Wydarzenie odbędzie się w klubie Fama przy ul. Legionowej 5. Komiks wydało Muzeum Wojska w Białymstoku. Jego celem jest przybliżenie zarówno białostoczanom, jak i mieszkańcom naszego kraju, postaci tego wybitnego Polaka.

Twórcami komiksu są Witold Tkaczyk (scenariusz), Katarzyna Babis (rysunki), a nadzór merytoryczny sprawował prof. Adam Dobroński, który jest przyjacielem rodziny Kaczorowskich i doskonale zna losy prezydenta. Historia została tak skonstruowana, że głównym bohaterem jest chłopiec – harcerz, który poznaje losy prezydenta Kaczorowskiego od momentu narodzin, przez edukację, losy wojenne, działalność w Londynie i dalej aż do tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej.

- Ten komiks jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci. Chcemy, żeby dzieci mogły spokojnie ten komiks, nawet jeśli jeszcze nie czytać, to oglądać. Tutaj nie ma, mimo tragicznego życiorysu prezydenta, drastycznych scen. Chociaż nie znaczy to, że starsi nie mogą go czytać. Poza tym postać prezydenta to jest przykład życia Polaków urodzonych w 20-leciu międzywojennym i późniejszej historii naszego kraju – mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.

Komiks będzie dystrybuowany przez Muzeum Wojska, które na swojej wystawie ma pamiątki wojskowe prezydenta, m.in. jego mundur i nieśmiertelnik.

Przypomnieć prezydenta

W programie uroczystości znalazł się także spektakl "Nasz Prezydent Ryszard Kaczorowski" w wykonaniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Poleskiej 27 w Białymstoku. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada o godz. 10.00. Z kolei 26 listopada o godz. 9.30 na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku zaplanowano konkurs wiedzy o Ryszardzie Kaczorowskim, a o godz. 11.00, w Gabinecie Prezydenta Kaczorowskiego, zostanie otwarta wystawa "Tu się urodził, wychował i tu powracał...". Nie zabraknie okolicznościowych przemówień i wspomnień.

- Myślę, że wielu białostoczan dopiero w 1989 roku, gdy objął stanowisko prezydenta RP na obczyźnie, uświadomiło sobie, że jest to osoba związana z naszym miastem, bo wcześniej, z wiadomych powodów, o tym mało kto wiedział – mówi Rafał Rudnicki.

Prezydent Ryszard Kaczorowski młodość spędził w Białymstoku, gdzie chodził do szkoły i był harcerzem. Po zajęciu Białegostoku we wrześniu 1939 roku przez Armię Czerwoną rozpoczął działalność w tajnym hufcu harcerskim, a następnie wstąpił do Szarych Szeregów. W kwietniu 1940 roku został aresztowany przez NKWD i uwięziony w Białymstoku, a następnie w Mińsku. Odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W marcu 1942 roku wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez generała Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2. Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii. Został członkiem Rady Narodowej, pełnił funkcję ministra do spraw krajowych w emigracyjnym rządzie na wychodźstwie. 19 lipca 1989 roku objął stanowisko prezydenta RP na obczyźnie. 22 grudnia 1990 roku przekazał na ręce pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Lecha Wałęsy insygnia władzy prezydenckiej.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

785 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39