Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku po raz 14.

2014.09.04 00:00
Idea ma trafić przede wszystkim do ludzi młodych. Między innymi dlatego wydarzeniu będzie towarzyszyła innowacyjna inicjatywa - mapping. Już po raz 14. w Białymstoku odbędzie się Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.
Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku po raz 14.
Fot: Michał Kardasz
Główne uroczystości odbędą się uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka

- Jest to już tradycja w Białymstoku - mówi o Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Sam, chwali się, że uczestniczył w nim 9 razy, teraz zaprasza do udziału w wydarzeniu wszystkich białostoczan.

Dotrzeć do młodych

- Gdybyśmy zapytali, co się zdarzyło 1 września, nie byłoby problemu z odpowiedzią - sądzi prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź, ale podkreśla, że jednocześnie mało kto wie, co to za data 17 września. - Szczególnie młodzi nie bardzo wiedzą, o co chodzi z tym 17 września.
- Chcemy dotrzeć do młodych - podkreśla Chwiedź. Liczy że właśnie to oni w tym roku aktywnie włączą się do organizowanego w Białymstoku już po raz czternasty marszu sybiraków.

Tegorocznemu marszowi towarzyszy hasło "Sybiracy - zwycięzcy spod Monte Cassino". To właśnie przebywający w ZSRR żołnierze (zsyłani tam po agresji radzieckiej na Polskę 17 września 1939), ale też zwykli zesłańcy, utworzyli Armię Andersa, która przeszła długi szlak bojowy walcząc m.in. o włoskie, klasztorne wzgórze.

- Chcemy, by te heroiczne przeżycia były przekazywane młodzieży - ma nadzieję prezes Związku Sybiraków. Dodaje, że chciałby, by w Marszu wzięło udział co najmniej tyle osób, co w latach ubiegłych - ponad 13 tys., w tym około 10 tys. młodzieży.

Tradycyjny Marsz i nowoczesny przekaz

Wydarzenia związane z Marszem rozpoczną się 11 września. Sybiracy zwiedzą dawne więzienie carskie, gdzie zostanie wmurowana pamiątkowa tablica, potem w Muzeum Wojska odbędzie się wernisaż wystawy Stanisława Kulona "Sybiracka Droga krzyżowa". Wieczorem planowany jest pokaz audiowizualny na budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB. Będzie to powtórzenie ubiegłorocznego, 20-minutowego mappingu "Wyrwa w pamięci".

- Nietypowy, nowoczesny, innowacyjny, wnoszący coś nowego w mówieniu o tych trudnych sprawach. Sybiracy nie są do końca przyzwyczajeni do takich form - ocenia projekt dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski.

Sam marsz ulicami Białegostoku przejdzie 12 września. Zakończy się przy kościele św. Ducha mszą św. Potem zaplanowano uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka.

W dniu marszu odbędą się obrady sądu konkursowego, który ma wybrać najciekawszą koncepcję Muzeum Pamięci Sybiru. Wybrany projekt poznamy najpóźniej 19 września. Muzeum powstanie w magazynach powojskowych przy ul. Węglowej.

Szczegółowy program: XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1674 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39