Miłość, dramat i śmierć. Na scenie OiFP pojawi się zupełnie nowa sztuka

2024.03.27 13:46
"Pajace" i "Rycerskość wieśniacza" od lat tworzą nieodłączną parę na licznych scenach. Już w maju 2024 roku będzie można je podziwiać na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Miłość, dramat i śmierć. Na scenie OiFP pojawi się zupełnie nowa sztuka
Fot: Materiały prasowe

"Pajace" Ruggera Leoncavallo i "Rycerskość wieśniacza" Pietra Mascagniego to dzieła, które zostały napisane na konkurs ogłoszony przez mediolańskie wydawnictwo muzyczne w 1890 roku. Partytura Mascagniego zdobyła pierwsze miejsce, jednak Leoncavallo również szybko zyskał uznanie, a sukces premiery "Pajaców" przeszedł najśmielsze oczekiwania. Wszystko to doprowadziło do tego, że obie opery są wystawiane razem podczas jednego spektaklu. Kontynuując tę tradycję, Opera i Filharmonia Podlaska również przygotowuje się do prezentacji obu tych dzieł na scenie, pod batutą Massimiliano Caldiego i w reżyserii Michała Znanieckiego.

- "Pajace" i "Rycerskość wieśniacza" to para najczęściej pokazywana wspólnie. To swego rodzaju tradycja, żeby pokazać kompozytorów z tej samej epoki, obszaru poszukiwań, czy też samego momentu historycznego, ewolucji opery w stronę weryzmu. W obydwu dziełach jest tragedia, są emocje szargające bohaterami, uczucia. Zestawienie tych tytułów jest też ciekawe ze względu na fakt, że oba powstały na konkurs i bazują na pewnego rodzaju poszukiwaniu postaci i ich prawdy - mówił reżyser Michał Znaniecki w rozmowie z Magdaleną Sowińską.

"Pajace" to opera rozgrywająca się w malowniczej włoskiej wiosce i skupia się na życiu grupy artystów cyrkowych. Leoncavallo połączył w tym dziele farsę z tragedią, ukazując dramat miłosny głównych bohaterów. "Rycerskość wieśniacza" to z kolei opowieść o miłości, namiętnościach, zdradzie, hańbie i śmierci, osadzona w scenerii sycylijskiej wsi. Jak zapowiada reżyser, postacie z "Pajaców" i "Rycerskości wieśniaczej" zostaną umiejętnie połączone na scenie OiFP w niekonwencjonalny sposób.

Bilety są już dostępne w kasie biletowej Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Odeskiej 1) oraz na stronie internetowej OiFP.

WIĘCEJ INFORMACJI: Pajace/Rycerskość wieśniacza

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

679 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39