Młodzi inżynierowie z PB nagrodzeni za projekty energetyki wiatrowej

2012.10.15 00:00
Dwóch studentów Politechniki Białostockiej znalazło się w gronie laureatów konkursu na najlepszą pracę dyplomową z dziedziny Małych Elektrowni Wiatrowych". Konkurs zorganizowała firma Polbud S.A., która chce popularyzować wiedzę z dziedziny małej energetyki wiatrowej.
Młodzi inżynierowie z PB nagrodzeni za projekty energetyki wiatrowej
Fot: PB

- Dzięki konkursowi możemy wspierać i rozwijać pasje młodych, zdolnych studentów, którzy interesują się projektowaniem, technologią oraz systemami małej energetyki wiatrowej - powiedział Robert Andrzej Micał, Przewodniczący komisji konkursowej, Prezes Polbud S.A.

Do konkursu na najlepszą pracę dyplomową z dziedziny Małych Elektrowni Wiatrowych zakwalifikowano pięć prac. Pięcioosobowa komisja konkursowa, składająca się z konsultanta naukowego i ekspertów zatrudnionych w Polbud S.A., oceniając prace brała pod uwagę m.in.: innowacyjność rozwiązania, możliwość praktycznego wykorzystania rezultatów pracy, jak również zgodność tematyki pracy z zagadnieniami Małych Elektrowni Wiatrowych.

- W związku z tym, że poziom ocenianych prac był wysoki i jednocześnie bardzo wyrównany, zdecydowaliśmy, że oprócz przyznania pierwszego miejsca, nagrodzimy również pozostałe prace, nadając po dwa wyróżnienia I i II stopnia - dodał Robert Andrzej Micał.

Zdobywca I miejsca - Michał Chałupka - otrzymał nagrodę w wysokości 5 tys. zł za pracę prezentującą nowe podejście do projektowania laminowanych struktur łopat silników wiatrowych małej mocy o poziomej osi obrotu. Praca została przygotowana pod kierunkiem dr. inż. Leszka Dąbrowskiego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. - Komisja konkursowa uznała pracę za najbardziej innowacyjną.

Pierwsze wyróżnienie, nagrodę w wysokości 1000 zł oraz dyplom otrzymali: Grzegorz Kozłowski za pracę pt. "Koncepcja aerogeneratora jako jednego z elementów hybrydowego zasilania małych gospodarstw domowych" napisaną pod kierunkiem dr inż. AdamaTomczyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, a drugie wyróżnienie i nagrodę w wysokości 500 zł otrzymał m.in Marek Chiliński za "Projekt elektrowni wiatrowej małej", napisanej pod kierunkiem Józefa Gościka.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1601 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39