Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy rekrutuje. Iość miejsc ograniczona

2024.01.17 07:38
Ruszyły już zapisy na kolejną turę zajęć w ramach projektu "Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy: nowe technologie w ochronie bioróżnorodności". Dzięki nim dzieci i młodzież mogą wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach i wykładach, podczas których poznają pojęcie bioróżnorodności.
Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy rekrutuje. Iość miejsc ograniczona
Fot: UwB

Od 15 stycznia można zgłaszać się na Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy. Wydarzenie jest organizowane po raz trzeci, a jego inicjatorem jest Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Tematem wykładów i warsztatów podczas najbliższej edycji będzie bioróżnorodność. 

- Postawiliśmy na interdyscyplinarność, by pokazać uczniom, że jeśli chcemy dobrze dbać o przyrodę, musimy spojrzeć na jej potrzeby z różnych stron. Wtedy okaże się, że zachowanie bioróżnorodności nie jest możliwe bez współpracy biologów, chemików, fizyków, a nawet matematyków czy informatyków. Oni wszyscy są potrzebni do badania, analizowania i opracowywania sposobów ochrony środowiska – przekonuje dr hab. Ada Wróblewska prof. UwB, koordynator projektu.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży  prowadzą nauczyciele akademiccy oraz doktoranci z nie tylko z Wydziału Biologii, ale również Chemii, Fizyki, Matematyki oraz Informatyki.

Inicjatywa jest skierowana do czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Uczestnicy MUP pracują w trzech grupach wiekowych: klasy I-III szkół podstawowych wraz z opiekunami, klasy V-VIII, a także klasy I-IV szkół ponadpodstawowych.

Wydarzenie podzielono na 3 (po jednym semestrze). W każdej z nich może wziąć udział 72 uczniów. Właśnie rozpoczął się trzeci, ostatni nabór w tej edycji.

- Do tej pory zainteresowanie było bardzo duże: zarówno w pierwszym, jak i drugim semestrze mieliśmy komplet uczestników. Na zajęciach uczniowie poznają technologie wykorzystywane w naukach przyrodniczych, m.in. system informacji przestrzennej, różnorodne urządzenia do opracowania graficznego danych, roboty, systemy chromatograficzne. Odkrywają naukę przez eksperymenty, obserwacje, dyskusje, a efekty spisują w specjalnie przygotowanych dzienniczkach – wymienia prof. Wróblewska.

Chętni mogą zapisywać się do 9 lutego na stronie internetowej Wydziału Biologii UwB. . Pierwsze zajęcia zaplanowano na 17 lutego. Wykłady i warsztaty będą odbywały się w soboty. 

Projekt "Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy: nowe technologie w ochronie bioróżnorodności" został dofinansowany z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki", moduł "Popularyzacja nauki i promocja sportu" Ministerstwa Edukacji i Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Kwota dofinansowania: 320 870 zł.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1074 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39