Można zdobyć pieniądze na m.in. instalację kolektorów słonecznych na dachach domów

2017.02.03 17:38
Od 3 marca będzie można składać wnioski o dofinansowanie np. instalacji kolektorów słonecznych. O dotacje mogą ubiegać się m.in. samorządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
Można zdobyć pieniądze na m.in. instalację kolektorów słonecznych na dachach domów
Fot: pixabay.com

Kto może liczyć na dotację?

W przyszłym miesiącu, dokładnie 3 marca, ruszy konkurs, w ramach którego będzie można zdobyć pieniądze na działania związane z energetyką opartą na odnawialnych źródłach energii. O dotację mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego, mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, duże przedsiębiorstwa, których podstawową działalnością nie jest produkcja energii, producenci rolni, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego oraz organizacje pozarządowe.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Dofinansowanie można otrzymać na instalację ogniw fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych, także jednorodzinnych. Wsparciem mogą być też objęte inwestycje polegające na budowie nowych lub zwiększeniu mocy już istniejących jednostek wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych (biomasy, biogazu, słońca, wody i ziemi) wraz podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej (w tym na własne potrzeby). Na pomoc finansową mogą również liczyć projekty dotyczące rozwoju infrastruktury potrzebnej do wytwarzania biokomponentów i biopaliw produkowanych z surowców odpadowych i pozostałości z produkcji rolniczej oraz przemysłu rolno-spożywczego. 
 
Uwaga na azbest

Należy jednak pamiętać, że niedopuszczalny jest montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej/kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych, których dachy pokryte są materiałami lub wyrobami zawierającymi azbest.

Właściciele takich budynków mogą wziąć udział w projekcie, jednak pod warunkiem złożenia oświadczenia, że przed wykonaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej lub montażem kolektorów słonecznych, na własny koszt i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wymienią pokrycie dachowe na nowe. Warto wiedzieć też, że nie ma konieczności umieszczania instalacji fotowoltaicznej/kolektorów słonecznych na dachu domu, jednak cała energia wyprodukowana przez urządzenia powinna być przeznaczona na potrzeby budynku mieszkalnego, a moc instalacji musi być dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną/cieplną.

Priorytetowo traktowane będzie wdrażanie nowatorskich rozwiązań (np. technologicznych, organizacyjnych) z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Natomiast nie będą wspierane finansowo instalacje do współspalania biomasy z węglem.

Budżet konkursu to aż 100 mln zł. Nabór potrwa do 14 kwietnia, a jego wyniki poznamy w lipcu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1068 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39