Multimedialne widowisko. Zobacz barokowy Białystok

2019.01.16 18:20
Po niemal rocznych przygotowaniach wystawa "Białystok - makieta barokowego miasta" będzie dostępna w nowej aranżacji, wzbogacona o multimedialne widowisko (mapping). Jej premiera odbędzie się w czwartek (17 stycznia) w Muzeum Historycznym.
Multimedialne widowisko. Zobacz barokowy Białystok
Fot: Marcin Jakowiak/UM Białystok

Kanwą dla pokazu multimedialnego "Wersal Północy wśród dźwięków i świateł" są dzieje XVIII-wiecznego Białegostoku. Będzie to podróż do przeszłości. Uczestnicy przejadą się ulicami nieistniejącego już miasta i spotkają jego mieszkańców. Poznają warunki ich codziennego życia i odwiedzą ważne dla nich miejsca. Stojąc przed jedną z największych w Polsce makiet, rozświetloną kolorami, nasyconą dźwiękiem i "opowiedzianą" słowami lektora, poznają historię miasta. Premiera widowiska rozpocznie się o godz. 18.00. Specjalne prezentacje zaplanowano także w ramach muzealnego weekendu "Barok nad Białą" (19-20 stycznia w godz. 10.00-17.00). Widowisko sfinansowano z budżetu Miasta Białegostoku.

Dostępna w Muzeum Historycznym makieta przedstawia Białystok w drugiej połowie XVIII wieku. Miasto było wtedy jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce i wzbudzało powszechny podziw nie tylko rodaków, ale i cudzoziemców. Aby odtworzyć jak najwierniej jego wygląd, przy realizacji makiety korzystano ze źródeł archiwalnych i kartograficznych. Jej wymiary to 5 x 3,5 m.

Na makiecie, oprócz usytuowania poszczególnych budynków, uwzględniono także materiały, z których zostały wykonane, rzeźbę terenu, cieki wodne, bramy, ogrodzenia itd. Losy miasta w kolejnych stuleciach - zabory, zniszczenia I i II wojny światowej - pozbawiły go większości zabytków z tego okresu. Makieta daje unikatową możliwość obserwacji miasta i rezydencji hetmańskiej w jej największym rozkwicie.

Warto wiedzieć, że makietę barokowego Białegostoku udostępniono zwiedzającym w 2001 r. Od tego czasu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Prace nad modelem trwały rok. Mniej więcej tyle samo czasu poświęcono na stworzenie projekcji multimedialnej (mappingu). Przygotowano ją w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej, rosyjskiej) i w specjalnym wydaniu dla najmłodszych. Utrzymana w stylistyce XVIII-wiecznej opowieść o "Wersalu Północy", wzbogacona teatrem świateł i symfonią dźwięków, tchnęła nowe życie w labirynt miniaturowych uliczek, budynków i ogrodów.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1539 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39