Muzeum Pamięci Sybiru uruchomiło bardzo ciekawy portal

2022.12.21 13:19
Muzeum Pamięci Sybiru uruchomiło nowy portal "Świat Sybiru". Strona ta ma w sposób przystępny i ciekawy przybliżać historie związane z całym dyskursem na temat Sybiru właśnie.
Muzeum Pamięci Sybiru uruchomiło bardzo ciekawy portal
Fot: Screen
Portal "Świat Sybiru"

Portal popularnonaukowy "Świat Sybiru" powstał we współpracy z Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego. Można go znaleźć TUTAJ.

- Używamy słowa "Sybir" w sensie kulturowym, politycznym, ale także geograficznym. Chcemy pokazać tę część świata i generalnie Wschód z perspektywy politycznej i kulturowej, etnograficznej. Mamy różnych autorów, otwieramy się także na środowiska międzynarodowe - podkreślał podczas konferencji prasowej dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Wojciech Śleszyński. - Portal funkcjonuje już w języku polskim, angielskim i kończymy także wersję rosyjskojęzyczną. W tych czasach możliwość dotarcia z informacją na wschód w tym języku jest niezwykle istotna.

Autorami i autorkami tekstów, esejów na portalu "Świat Sybiru" jest m.in. znana Anne Applebaum, Piotr Malczewski, Adam Hlebowicz. Na stronie tej można znaleźć także fotoreportaże, sylwetki osób zesłanych na Sybir. Jest tam również kategoria "Tajemnice zdjęć", w której to ukazane są archiwalne fotografie. Można też wysłuchać podkastów. Na portalu znajduje się "oś czasu" oraz "baza wiedzy" z filmami, zdjęciami i zbiorami Muzeum.

Portal powstał dzięki Muzeum Pamięci Sybiru, przedsięwzięcie finansowo wsparło Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego.

Jak zaznaczał dyrektor Centrum, dr Ernest Wyciszkiewicz, zwłaszcza dzisiaj dialog z narodami wschodnimi jest niezwykle ważny, szczególnie w kontekście wydarzeń w Ukrainie.

- Bardzo ważne jest, że w Polsce powstało Muzeum Pamięci Sybiru, miejsce, w którym możemy opowiadać historię Polakom i nie tylko Polakom w różnych językach. Otwieramy także portal, który będzie pomagał tym, którzy nie mogą być tu osobiście, dowiedzieć się o tym, czym jest Sybir, jako pojęcie symboliczne, geograficzne, kulturowe, polityczne. Cieszę się, że Centrum mogło wspomóc tę inicjatywę i mam nadzieję, że pozwoli to kontynuować nam współpracę - dodał Wyciszkiewicz.

Redaktorem naczelnym portalu jest Tomasz Danilecki, który powiedział, że portal jest kierowany przede wszystkim do "zwykłego człowieka".

- Portal jest dla wszystkich, którzy interesują się Wschodem, kontekstami, które kształtowały społeczeństwa Wschodu. Wschodu, przez który rozumiemy zarówno Europę Wschodnią, jak i Azję. Cały ten obszar swoim wpływem obejmowała Rosja, a potem Związek Sowiecki. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, postaraliśmy się skonstruować ten portal w sposób możliwie różnorodny - mówił Tomasz Danilecki.

Na portalu "Świat Sybiru" można znaleźć zarówno teksty publicystyczne, popularnonaukowe, które mówią o XX wieku, jak i o wcześniejszym okresie. Pojawiają się również teksty analityczne, napisane jednak w bardzo przystępny sposób.

- Staramy się, by portal nie schodził poniżej pewnego poziomu, by był po prostu bardzo dobry i wizualnie i merytorycznie, a jednocześnie był ciekawy - podsumował Danilecki.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
837 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39