Muzeum Podlaskie otwiera nowy oddział. Zostanie poświęcony wybitnemu artyście

2024.03.05 07:40
Muzeum Podlaskie w Białymstoku otwiera nowy, dziewiąty już oddział. Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa będzie mieściło się w dawnym dworze myśliwskim w Turośni Kościelnej.
Muzeum Podlaskie otwiera nowy oddział. Zostanie poświęcony wybitnemu artyście
Fot: Materiały prasowe

W 2023 roku Sejmik Województwa Podlaskiego podjął uchwałę o utworzeniu muzeum dedykowanego wybitnemu fotografowi, Wiktorowi Wołkowowi. Placówka ta miała zostać dziewiątym oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wiktor Wołkow to artysta, który na trwałe zapisał się w świadomości mieszkańców Podlasia jako jedna z najwybitniejszych postaci artystycznych w naszym województwie z okresu drugiej połowy XX wieku. Decyzja o stworzeniu muzeum była uzasadniana m.in. uhonorowaniem jego dorobku artystycznego.

- Muzeum Podlaskie nabyło znaczną część dorobku fotografika, stając się właścicielem spuścizny powstającej podczas jego kilkudziesięcioletniej działalności artystycznej. Uzupełnieniem zbiorów było przekazanie przez wdowę po artyście – panią Grażynę Wołkow – sprzętu fotograficznego i filmowego oraz wyposażenia pracowni fotograficznej męża. W wyniku tych działań Muzeum Podlaskie weszło w posiadanie przeważającej części spuścizny artystycznej Wiktora Wołkowa oraz pamiątek po fotografiku, co pozwoliło na podjęcie prac nad odpowiednim wyeksponowaniem postaci i twórczości tego wybitnego artysty - opowiada Jakub Rajecki z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa znajduje się tuż u progu Narwiańskiego Parku Narodowego. To właśnie te okolice stanowiły częsty cel podróży dla samego Wiktora Wołkowa. Siedziba oddziału mieści się w murowanym pawilonie w Turośni Kościelnej, zwanym dawniej dworem myśliwskim. Budynek został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku i jest jedyną zachowaną budowlą późnobarokowego zespołu dworskiego. W latach 2021–2022 budynek ten został poddany gruntownemu remontowi oraz modernizacji. W ramach otwarcia placówki, odwiedzający będą mogli zobaczyć na miejscu bogatą twórczość artysty.

- W skład kolekcji wchodzą przede wszystkim dwie archiwalne wystawy: "Pejzaż", czyli fotografie z lat 1976-83 oraz "Potrawka z zająca" z 1981 roku, a także elementy warsztatu fotografa natury - mówi Jakub Rajecki. - W kolekcji możemy odnaleźć mało znane, bardzo rzadko reprodukowane, archiwalne fotografie, typowe dla artysty - dodaje.

Otwarcie Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej dla zwiedzających odbędzie się w niedzielę (10 marca).

Więcej informacji: Wielkie otwarcie Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

821 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39