Na dachu Atrium Biała powstała pasieka

2022.04.19 17:03
Pasieka znajdująca się na dachu galerii składa się z czterech uli. Tym działaniem Atrium Biała stała się kolejnym centrum handlowym Grupy Atrium realizującym działania na rzecz środowiska naturalnego.
Na dachu Atrium Biała powstała pasieka
Fot: mat. prasowe

Pszczoły będące niezbędnym ogniwem przyrody nie mają łatwo, zwłaszcza w mieście. Ich populacja maleje z roku na rok, powodując zachwianie ekosystemu. W naszym klimacie większość gatunków roślin kwitnących jest uzależnionych od zapylania przez owady. Ich brak znacząco wpłynąłby na produkcję żywności. Dlatego powstawanie pasiek prowadzonych przez doświadczonych pszczelarzy w okolicach lub na dachach miejskich budynków jest jednym ze sposobów na wsparcie funkcjonowania pszczół w dużych aglomeracjach. Niedawno taka powstała na dachu Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Do tej inicjatywy włączyła się galeria handlowa Atrium Biała, która położona jest przy ul. Miłosza 2 w Białymstoku - w bezpośrednim sąsiedztwie miododajnych krzewów i roślin.

– Kwiecień, początek wiosny to moment, w którym przyroda zaczyna rozkwitać i budzić się do życia. Jest to także czas kiedy pszczoły zaczynają odkładać miód, dlatego jest to najlepszy moment na uruchomienie pasieki. Inicjatywa powstania uli na dachu Atrium Biała wpisuje się w naszą misję dbania o środowisko naturalne – mówi Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała.

Ule na dachu Atrium Biała stanęły 15 kwietnia. Znajdą tam schronienie rodziny pszczół miodnych, a lokalny ekosystem dostarczy owadom zapylającym wystarczającą ilość pożywienia od wiosny do późnej jesieni. Opiekę nad pasieką będzie sprawować doświadczony pszczelarz.

– Jednocześnie jest to kontynuacja prowadzonych przez Atrium Biała proekologicznych działań. Dodatkowo w najbliższym czasie planujemy szereg inicjatyw edukujących mieszkańców Białegostoku na tematy proekologiczne oraz zachęcających ich do troski o środowisko - dodaje dyrektor.

Inicjatywa jest częścią programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju i wpisuje się w działania realizowane w ramach wdrażanego sukcesywnie programu ESG i strategii grupy Atrium Poland, która jest realizowana w latach 2020–2025.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1137 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39