Już jest! Pierwszy miód z uniwersyteckiej pasieki

2021.07.02 17:07
Już zebrano pierwszy miód z pięciu uli znajdujących się na dachu Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. W sumie zebrano go prawie 30 kg.
Już jest! Pierwszy miód z uniwersyteckiej pasieki
Fot: UwB/Łukasz Nowicki

Pierwszy miód z uczelnianej pasieki

Z inicjatywy pracowników Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, w maju tego roku powstała uczelniana pasieka. Składa się ona z 5 uli stojących na dachu Wydziału. W każdym z nich urzęduje od 30 do 40 tys. pszczół. Obecnie odbyło się pierwsze miodobranie, w którym uczestniczył m.in. rektor uczelni prof. Robert Ciborowski oraz dziekan Wydziału Biologii dr hab. Piotr Zieliński, którzy wspólnie mieli okazję wyciągać ramki z miodem.

- Od początku do końca jest to miód uniwersytecki, z czego bardzo się cieszymy. Pszczoły w naszym kampusie czują się doskonale, mają bardzo dobre warunki do życia i pracy. Tuż obok znajduje się Las Zwierzyniecki, mamy własne kwietne łąki i mnóstwo terenów zielonych. Ten miodowy projekt z pewnością będziemy rozwijać – mówi rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

Zdaniem nie tylko pracowników UwB, ale i wieloletnich pszczelarzy miód jest bardzo dobrej jakości i ma doskonały smak.

- To miód bardzo dobry smakowo i bardzo urozmaicony: klon, wczesne lipy i najprzeróżniejsze kwiaty ze znajdujących się w pobliżu kwietnych łąk. Na takich łąkach siane są przecież rośliny miododajne, a pszczoły z tego korzystają – potwierdza Mikołaj Mak, który pasiekami zajmuje się od 40 lat. A gdy przekwitną lipy, znów będziemy mogli trochę miodu pszczołom podebrać – dodaje.

Na jednym z wydziałowych pomieszczeń została ustawiona wirówka, więc zebrany na kampusie miód został na miejscu odwirowany. Dzięki temu wszyscy studenci mogą obserwować zbiory i to, co się później z nimi dzieje.

Zbiory mają promować uczelnię

Czy uniwersytecki miód można gdzieś kupić? Niestety nie. Jego zadaniem będzie bowiem promocja uczelni oraz zdrowego stylu życia. Od sierpnia w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym można także będzie poszerzyć swoją wiedzę o pszczołach dzięki specjalnej wystawie pt. "Pszczoły i ich rola w przyrodzie".

- Nasza pasieka ma także cel edukacyjny. Chcemy, by studenci mieli okazję bezpośrednio zobaczyć, jak jest ona zbudowana, jak funkcjonują pszczoły. W planach mamy też organizację warsztatów dla pszczelarzy, wymianę myśli między doświadczonymi właścicielami pasiek – zapowiada dziekan Wydziału Biologii dr hab. Piotr Zieliński, prof. UwB.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1258 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39