Na UMB będą się uczyć, jak zająć się seniorami

2016.10.26 12:01
Jak powinna wyglądać opieka nad seniorem i jak dokonać oceny geriatrycznej? Tego m.in. będą się uczyć studenci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w interdyscyplinarnych zespołach.
Na UMB będą się uczyć, jak zająć się seniorami
Fot: pixabay.com

Studenci UMB będą uczyć się tego, jak w praktyce powinna wyglądać opieka geriatryczna. To specjalny projekt, na który uczelnia zdobyła fundusze z Unii Europejskiej.

- Celem geriatrii nie jest wyleczenie choroby, celem geriatrii jest poprawa stanu funkcjonalnego i emocjonalnego, poznawczego i przede wszystkim fizycznego - mówi kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Barbara Bień.

Projekt będzie polegał na stworzeniu tzw. zespołów wielodyscyplinarnych, w których skład będzie wchodził lekarz, fizjoterapeuta i pielęgniarka lub pielęgniarz. W takim składzie można kompleksowo ocenić stan zdrowia pacjenta geriatrycznego i zajmować się nim. To "trzy podstawowe filary" potrzebne przy ocenie geriatrycznej.

Studenci podczas pracy w takich zespołach wiele się nauczą na temat tego, jak w praktyce wygląda opieka geriatryczna. W ramach projektu będą brać udział w warsztatach m.in. z komunikacji w zespole, analizy oraz interpretacji problemów klinicznych, komunikacji z osobą starszą i jej rodziną, ale też z radzenia sobie ze stresem. Odbędą się wizyty studyjne w ośrodkach w kraju i w Norwegii. Zdobyte umiejętności mają pomóc przyszłym absolwentom kierunków medycznych na rynku pracy.

Realizacja takiego projektu ma także poprawić sytuację społeczną związaną z niedoborem kadr specjalizujących się w opiece nad osobami w podeszłym wieku.

Prof. Bień przypomina, że najważniejsza jest aktywność, by nie dopuścić do zniedołężnienia osoby starszej:
- To jest najważniejsze: ćwicz i bądź aktywny, najpierw nie dopuść do zniedołężnienia, a jak już jesteś schorowany, to nie bądź przyklejony do łóżka, tylko staraj się chociaż poruszać i być niezależnym w zakresie czynności samoobsługowych, tak żeby sobie np. ugotować - podkreśla.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1047 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39