Naczepy m.in. ze złomem i meblami ogrodowymi. Za to bez sprawnych opon i hamulców

2021.06.04 17:14
Naczepy, którymi przewożone były złom stalowy z Polski, meble ogrodowe z Włoch oraz urządzenia sterujące z Niemiec, miały wiele usterek. Najważniejsze z nich to zły stan ogumienia i brak siły hamowania w kołach.
Naczepy m.in. ze złomem i meblami ogrodowymi. Za to bez sprawnych opon i hamulców
Fot: WITD Białystok

W miniony wtorek (01.06) w Suchowoli oraz Rzędzianach, na drodze krajowej nr 8 (odcinek tranzytowy o znacznym nasileniu ruchu) funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku skontrolowali naczepy przewożące złom stalowy z Polski, meble ogrodowe z Włoch oraz urządzenia sterujące z Niemiec. Dostawy miały trafić na Litwę.

- Podczas kontroli technicznej ciężarówki ze złomem ujawniono usterki niebezpieczne w postaci złego stanu ogumienia, widoczne były stalowe elementy konstrukcyjne, oraz braku siły hamowania na jednym z kół. Dodatkowo stwierdzono brak osłon bębnów hamulcowych na dwóch kołach, mający wpływ na skuteczność hamowania z uwagi na zanieczyszczenia - informuje Jarosław Lesiuk z WITD w Białymstoku.

W kolejnej naczepie, z meblami ogrodowymi, uszkodzone były tarcze hamulcowe. Do tego brakowało siły hamowania na trzech kołach.

Kontrola trzeciego przypadku pokazała sporą korozję tarczy hamulcowej na jednym z kół naczepy. Tu także siła hamowania nie była na odpowiednim poziomie. Wiele do życzenia pozostawiał też stan ogumienia oraz szyby czołowej.

- Każda z trzech kontrolowanych naczep posiadała usterki dyskwalifikujące je z dalszego użytkowania. W każdym przypadku zakazano dalszej jazdy do czasu usunięcia nieprawidłowości oraz zatrzymano dowody rejestracyjne niesprawnych środków transportu - podkreśla Jarosław Lesiuk.

Właściciele naczep i osoby nimi zarządzające muszą też liczyć się z postępowaniami administracyjnymi. Kaucje na poczet przyszłych kar zostały już opłacone.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

929 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39