Nadszedł czas na obowiązkowe elektroniczne skierowania

2021.01.08 09:01
E-skierowanie przestaje być alternatywą a zaczyna być obowiązkiem. Żeby z niego skorzystać, chorzy muszą założyć Internetowe Konto Pacjenta. W zamian otrzymują kilka udogodnień.
Nadszedł czas na obowiązkowe elektroniczne skierowania
Fot: pixabay.com

Od piątku (8.01), w całym kraju, wydawane będą wyłącznie skierowania w postaci elektronicznej.

Nowe rozwiązanie ma ułatwić życie zarówno przychodniom, jak i pacjentom. Przychodnie nie będą już musiały mierzyć się z długimi kolejkami osób, które chcą się zarejestrować na badanie i czekają ze skierowaniem w ręku.

Natomiast jeżeli chodzi o pacjentów, to tu można wymienić kilka zalet e-skierowań. Przede wszystkim nie można ich zgubić. Są zawsze dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. W każdym momencie możemy sprawdzić historię naszych elektronicznych skierowań. Rodzice bez problemu prześledzą historię leczenia swoich dzieci. Znika również problem nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu.

Trzeba będzie również przyzwyczaić się do nowej formy e-skierowania. Otrzymamy je w postaci SMS-a lub e-maila. Żeby jednak móc je odebrać, musimy najpierw zalogować się na naszym Internetowym Koncie Pacjenta i wpisać tam nasz numer telefonu lub adres mailowy.

E-skierowanie może być wystawione na: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne, badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, rezonans magnetyczny, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badanie echokardiograficzne płodu.

Z drugiej strony lekarz nie wystawi elektronicznego skierowania na: leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację i do szpitala psychiatrycznego.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1494 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39