Najdłuższy białostocki proces umorzony

2014.02.10 00:00
Sąd Okręgowy w Białymstoku umorzył proces Białorusina Andrieja Żukowieca. Mężczyzna wcześniej został skazany za oszustwo przy uzyskaniu kredytów w białoruskich bankach.
Najdłuższy białostocki proces umorzony
Fot: ŁW

Prokuratura zarzucała Andriejowi Żukowcowi oszustwa bankowe. Mężczyzna od samego początku śledztwa utrzymywał, że jest niewinny. Żukowiec przekonywał, że nadesłane z Białorusi dokumenty są nieprawdziwe i jest to zemsta za jego działalność opozycyjną. Mimo tego Sąd Rejonowy w Białymstoku kilka miesięcy temu skazał Żukowca na 3 lata więzienia i 15 tys. zł grzywny. Od wyroku wpłynęła apelacja, sprawą zajął się Sąd Okręgowy w Białymstoku.

Żukowiec domagał się uchylenia wyroku i uniewinnienia. Zdaniem skazanego postępowanie nie było przeprowadzone rzetelnie, a sędzia nie był bezstronny. Przypomnijmy, że wyrok, który wydał sąd rejonowy był surowszy, niż wnioskowała prokuratura. W uzasadnieniu sędzia zaznaczył, że dowody, jak i przesłuchania (także te na Białorusi) były rzetelne i prawdziwe.

Andriej Żukowiec został zatrzymany w Białymstoku w 2001 roku. Obcokrajowiec był poszukiwany listem gończym na Białorusi, jednak białostocki sąd apelacyjny uznał, że wydanie go białoruskim władzom jest niedopuszczalne. Żukowiec działał w opozycji.

- Sąd umorzył postępowanie z powodu przedawnienia karalności w prawie białoruskim - mówi Przemysław Wasilewski, rzecznik Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Sam zainteresowany nie był zadowolony z tego wyroku. Chciał bowiem uniewinnienia. Wyrok jest prawomocny.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

842 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39