Najlepsi uczniowie i młodzi artyści dostali stypendia

2022.09.27 09:25
W Zespole Szkół Mechanicznych im. św. Józefa prezydent Tadeusz Truskolaski wyróżnił 271 uczniów i absolwentów za wybitne wyniki i osiągnięcia w nauce.
Najlepsi uczniowie i młodzi artyści dostali stypendia
Fot: UM Białystok

Laureaci artystycznych konkursów i turniejów, olimpiad przedmiotowych, autorzy innowacyjnych pomysłów technicznych - w sumie 271 wybitnych uczniów i absolwentów białostockich szkół dostało stypendia od prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego. Przyznane wsparcie wyniosło w sumie 451 600 tys. zł.

– Wszystkim białostockim stypendystom należą się serdeczne gratulacje za dotychczasowe wyniki i sukcesy. Uważam, że trzeba doceniać Wasze osiągnięcia i dokonania. Są one naprawdę imponujące. Jesteście wzorem i inspiracją dla koleżanek i kolegów – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Liczę na to, że przyznane stypendia okażą się pomocne, będą wsparciem w Waszym dalszym rozwoju.

Stypendia za wybitne wyniki i osiągnięcia w nauce dostało 80 osób - 24 ze szkół podstawowych i 56 ze szkół ponadpodstawowych. Takie wyróżnienie otrzymali uczniowi, którzy m.in. otrzymali wysoką średnią ocen na koniec roku szkolnego oraz są laureatami lub finalistami przedmiotowego konkursu, olimpiady lub turnieju na szczeblu międzynarodowym, krajowym lub wojewódzkim. Tacy uczniowie dostaną od 200 do 500 zł miesięcznie. Warto podkreślić, że wśród wyróżnionych najwięcej jest uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcącego. Miasto na wypłatę tych świadczeń przeznaczyło 224 100 zł.

39 osób nagrodzono za innowacyjną myśl techniczną. W tym przypadku przyznano jednorazowe stypendium, które ma charakter motywacyjny. Świadczenie dostali uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci. Najwyższe wsparcie wyniosło 800 zł, najniższe – 350 zł. Stypendia przyznawane są w trzech kategoriach: pomysł techniczny, pomoc dydaktyczna lub naukowa oraz usprawnienia softwarowe. Najwięcej wyróżnionych było uczniów z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i II Liceum Ogólnokształcącego. W tym przypadku łączna wartość przyznanych świadczeń to 67 tys. zł.

W kategorii pomysł techniczny najlepszy okazał się projekt "STJM – Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego” stworzony przez trzech uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Doceniono także ucznia z III Liceum Ogólnokształcącego za projekt "RTT (Rough Terrain Robot) – łazik na ciężkie tereny”.

Jeśli chodzi o pomoc naukową lub dydaktyczną wyróżniono m.in. ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 za projekt "Układ do obserwacji fal mechanicznych". W tej samej kategorii wyróżniono także uczennice z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych za grę dydaktyczną "Eco-ekspert" oraz plansze z zakresu prawa.

Prezydent przyznał też 152 osobom stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej. Są to laureaci lub finaliści artystycznych konkursów, zawodów, turniejów na szczeblu międzynarodowym, krajowym lub wojewódzkim. Wyróżnieni dostali stypendia na cały rok w wysokości od 100 zł do 150 zł. Świadczenia przyznano m.in. członkom Międzyszkolnego Chóru Żeńskiego przy III Liceum Ogólnokształcącego, Miejskiej Orkiestry Dętej, Chóru Miasta Białystok czy Szkolnej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektrycznych. Doceniono też indywidualnych artystów.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1449 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39