Najpierw ulica, teraz patronka szkoły? Jest pomysł nadania imienia Wisławy Szymborskiej

2021.06.08 11:57
W lutym 2020 r., w Białymstoku, jedna z ulic została nazwa imieniem Wisławy Szymborskiej. Teraz X LO, działające przy ul. Stołecznej, chce by także ich szkoła zyskała nazwisko słynnej poetki.
Najpierw ulica, teraz patronka szkoły? Jest pomysł nadania imienia Wisławy Szymborskiej
Fot: Rafał Rudnicki /fb

- Mamy już w Białymstoku ul. Wisławy Szymborskiej, a już wkrótce, jeśli tak zdecydują radni, imię poetki i noblistki nosić będzie X Liceum Ogólnokształcące przy ul. Stołecznej. Z takim wnioskiem wystąpili uczniowie, rodzice i nauczyciele z tej szkoły, a my przygotowaliśmy projekt uchwały Rady Miasta – poinformował w mediach społecznościowych zastępca prezydenta, Rafał Rudnicki.

Przypomnijmy, że ul. Wisławy Szymborskiej w Białymstoku znajduje się w centrum – prostopadle do ul. Lipowej. Decyzja o nadaniu ulicy imienia sławnej poetki została podjęta na sesji Rady Miasta w lutym ubiegłego roku.

– Uczynienie jej patronką jednej z ulic w naszym mieście pozwoli na godne upamiętnienie pierwszej Polki nagrodzonej Literacką Nagrodą Nobla – mówił wówczas Rafał Rudnicki.

Wisława Szymborska urodziła się w 1923 r. w mieście Kórnik (woj. wielkopolskie). Zmarła w czasie snu w swoim mieszkaniu w Krakowie w 2012 r. Miała 89 lat. Była polską poetką, eseistką, krytyczką, felietonistką oraz tłumaczką. Wydała 13 tomów poezji, a debiutowała w 1945 r. wierszem "Szukam słowa". Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki.

Największą sławę przyniosła Wisławie Szymborskiej otrzymana w 1996 r. Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. To najważniejsze, ale niejedyne wyróżnienie, jakie otrzymała poetka. Została uhonorowana m.in. najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego (w 2011 r.), Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (w 2005 r.) czy Złotym Krzyżem Zasługi - w 1955 r. za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1335 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39