Najwyższa emerytura w Podlaskiem wynosi 15,5 tys. zł. Najniższa to 32 grosze

2020.09.17 14:34
Minimalna emerytura w Polsce to 1200 zł brutto, jednak nie każdy ją dostaje. W województwie podlaskim najniższa wypłacana emerytura wynosi 32 grosze. Jeśli chodzi o Polskę, rekordzistką jest mieszkanka Lubelszczyzny, która co miesiąc otrzymuje 2 grosze. W Podlaskiem najwyższe świadczenie emerytalne wynosi 15,5 tys. zł.
Najwyższa emerytura w Podlaskiem wynosi 15,5 tys. zł. Najniższa to 32 grosze
Fot: Pixabay

32 grosze

Emerytura jest świadczeniem, które zostaje wypłacane po przepracowaniu określonej liczby lat i po osiągnięciu określonego wieku.

W Podlaskiem najniższa emerytura trafia do kobiety, która na przestrzeni całego życia przepracowała na umowie zlecenia 1 miesiąc i 15 dni. W związku z tym dostaje co miesiąc 32 grosze świadczenia. Natomiast najuboższy emeryt w naszym regionie otrzymuje 1,19 zł.

W Polsce rekordowo niska emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki województwa lubelskiego.

- Poprzedni system emerytalny był obdarowany określonym stażem pracy. Od 2009 r. z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, ZUS wylicza wysokość świadczenia. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kilka groszy, to taka emerytura jest wypłacana – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik ZUS województwa podlaskiego.

Ponad 60 lat stażu pracy

W województwie podlaskim najwyższą emeryturę pobiera mężczyzna, który przeszedł na nią w wieku 64 lat i 10 miesięcy. Natomiast po przyznaniu świadczenia jest nadal aktywny zawodowo. Aktualny jego staż pracy wynosi prawie 62 lata. Co miesiąc otrzymuje 15,5 tys. zł brutto z tytułu emerytury.

Najzamożniejsza emerytka z naszego regionu otrzymuje natomiast 13 tys. zł brutto. Wypracowała ponad 56 lat stażu pracy i przeszła na emeryturę w wieku 75 lat.

Jeśli chodzi o rekord Polski, najwyższe świadczenie trafia do kobiety z województwa kujawsko-pomorskiego i otrzymuje ponad 23,5 tys. zł.

Warto pamiętać, że każdy rok dłuższej pracy po osiągnięciu wieku powszechnego to wzrost świadczenia o ok. 10%. Aby mieć wysoką emeryturę, trzeba posiadać 60-letni staż pracy i przejść na emeryturę w wieku 80 lat.

- Obecny system emerytalny jest tak skonstruowany, że stanowi pochodną dwóch składników: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc gromadzimy wyższy kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Minimalna emerytura

Obecnie w Polsce minimalna emerytura wynosi 1200 zł brutto. Natomiast, aby ją dostać trzeba spełniać warunek czyli udowodnić wymagany staż pracy. Dla kobiet wynosi on 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat.

W przypadku, gdy osiągnie się wymagany staż pracy, ale z wyliczeń wyjdzie kwota niższa niż gwarantowana, wówczas ZUS podnosi świadczenie do wysokości minimalnej emerytury, np. gdy wyjdzie 900 zł kobiecie, która przepracowała 20 lat to emerytura zostanie podniesiona do 1200 zł.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1018 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39