Narodowy Fundusz Zdrowia tnie pieniądze na kardiologii

2013.09.27 00:00
Od października Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił mniej za koronarografię diagnostyczną. To zła informacja dla pacjentów z chorobami serca.
Narodowy Fundusz Zdrowia tnie pieniądze na kardiologii
Fot: sxc.hu

Koronarografia jest badaniem polegającym na podaniu do tętnic wieńcowych kontrastu, umożliwiającego uwidocznienie ich za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Badanie służy m.in. do kwalifikacji pacjentów do wszczepiania pomostów omijających oraz do zabiegów PCI. Rocznie w województwie podlaskim wykonuje się ok. 2 tys. takich zabiegów. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia płaci tyle samo za leczenie kardiologiczne pacjentów.

- Od października będzie obowiązywał nowy produkt rozliczeniowy dotyczący przypadków, kiedy w ostrych zespołach wieńcowych interwencja nie kończy się zabiegiem udrożnienia naczyń - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ.

Jeżeli zostanie wykonany zabieg koronarografii, zapłata wyniesie ok. 4,5 tys. zł i będzie dostosowana do rzeczywistych kosztów tego świadczenia. Obecnie za każdą koronografię Fundusz płaci ponad 10 tys. zł. Zmiana wynika z tego, że procedura bez użycia materiału medycznego nie może mieć tej samej ceny, co procedura, w której materiału użyto. Jednocześnie Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia, że nowa wycena nie spowoduje zmniejszenia dostępu do świadczeń kardiologicznych.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl
872 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39