POLECAMY
Od października Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił mniej za koronarografię diagnostyczną. To zła informacja dla pacjentów z chorobami serca.
Koronarografia jest badaniem polegającym na podaniu do tętnic wieńcowych kontrastu, umożliwiającego uwidocznienie ich za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Badanie służy m.in. do kwalifikacji pacjentów do wszczepiania pomostów omijających oraz do zabiegów PCI. Rocznie w województwie podlaskim wykonuje się ok. 2 tys. takich zabiegów. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia płaci tyle samo za leczenie kardiologiczne pacjentów. - Od października będzie obowiązywał nowy produkt rozliczeniowy dotyczący przypadków, kiedy w ostrych zespołach wieńcowych interwencja nie kończy się zabiegiem udrożnienia naczyń - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ. Jeżeli zostanie wykonany zabieg koronarografii, zapłata wyniesie ok. 4,5 tys. zł i będzie dostosowana do rzeczywistych kosztów tego świadczenia. Obecnie za każdą koronografię Fundusz płaci ponad 10 tys. zł. Zmiana wynika z tego, że procedura bez użycia materiału medycznego nie może mieć tej samej ceny, co procedura, w której materiału użyto. Jednocześnie Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia, że nowa wycena nie spowoduje zmniejszenia dostępu do świadczeń kardiologicznych.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl
Aktualności 16:10
Kultura i Rozrywka 16:00
Kultura i Rozrywka 14:00
Aktualności 13:50
Aktualności 13:27
Biznes 13:00
Nauka 12:36
Masz ciekawy temat?
Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?
Napisz do nas
Więcej informacji