NFZ przypomina o możliwości skorzystania z bezpłatnego programu chorób układu krążenia

2024.04.17 12:11
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o tym, że można (i warto!) korzystać z różnych darmowych badań. W ramach "Środy z Profilaktyką" przypomina o bezpłatnym programie, dotyczącym chorób układu krążenia (ChUK).
NFZ przypomina o możliwości skorzystania z bezpłatnego programu chorób układu krążenia
Fot: pixabay.com

Choroby układu sercowo-naczyniowego są dość powszechne. Zalicza się do nich m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu. Wiele z tych dolegliwości może doprowadzić do śmierci, dlatego ważne jest, by jak najszybciej je zdiagnozować i leczyć. Chcąc zminimalizować ryzyko zachorowania, ważne jest wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, zrezygnowanie z używek, wprowadzenie zdrowej diety i stylu życia i… regularne badania. 

Jak wynika z danych NFZ wartość refundacji świadczeń w 2022 roku z powodu zawału serca wyniosła 1,19 mld zł, a wartość refundacji świadczeń z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca to 1,20 mld zł. A przecież wiadomo, że "lepiej zapobiegać, niż leczyć". Dlatego stworzono program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK). Ma on na celu podnoszenie świadomości edukację społeczeństwa i aktywną profilaktykę. Tylko w ubiegłym roku z programu skorzystało ponad 570 tys. osób.

Kto może skorzystać z darmowych badań profilaktycznych?

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK) skierowany jest do osób od 35 do 65 roku życia, które nie mają rozpoznanej cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii. Udział w akcji wykluczają też niektóre choroby krążenia (trzeba o nie zapytać lekarza lub pielęgniarkę POZ). 

Badania można wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.

W ramach programu lekarz lub pielęgniarka przeprowadza wywiad z pacjentem. Następnie jest on kierowany na badania  (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne). Na ich podstawie lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, co należy robić w dalszej kolejności. Być może wystarczy przeprowadzenie edukacji zdrowotnej i ponowne badanie za 5 lat, a być może konieczne będzie pozostawienie pacjenta pod kontrolą lub skierowanie go na leczenie do specjalisty.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

985 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39