Nowa książka Muzeum Pamięci Sybiru. Co było w listach znalezionych w rozbieranym domu?

2018.12.04 11:02
Muzeum Pamięci Sybiru wydało nową publikację. Inspiracją do powstania książki "Listy z osiołkiem" stały się autentyczne listy spisane podczas II wojny światowej i znalezione w jednym z rozbieranych białostockich domów.
Nowa książka Muzeum Pamięci Sybiru. Co było w listach znalezionych w rozbieranym domu?
Fot: Muzeum Pamięci Sybiru
Okładka książki

Tak o książce pisała Ewa Alimowska - polonistka, poetka, autorka tomików "Na imię mi tęsknota", "Źródło snu", "Róża Pamięci": "W tej książce znajdą coś dla siebie i dzieci, i rodzice. Dzieci zobaczą, że tak samo jak teraz, i wtedy, w roku 1945 dzieciństwo było zbudowane z tej samej materii - tęczy, marzeń, miłości i fantazji. A dorośli, że zawsze można próbować coś ocalić miłością. Przynajmniej pamięć...".

Inspiracją do powstania książki autorstwa Bogusława Kosela stały się autentyczne listy spisane podczas II wojny światowej i znalezione w jednym z rozbieranych białostockich domów. Na niewielkim pudełku od lekarstw, w których były ukryte, znajdował się podpis: Aleksy Nikołajew 18.01.1945 "Apotheke Stolzenau". Jak Aleksy Nikołajew zimą 1945 roku znalazł się w niewielkim miasteczku Stolzenau w Dolnej Saksonii, kilkaset kilometrów za linią frontu? A jak listy znalazły się w Białymstoku? Z tym pytaniem próbuje zmierzyć się autor książki.

Premiera książki odbędzie się w środę (5.12) o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Sienkiewicza 26. Podczas spotkania można będzie otrzymać promocyjny egzemplarz publikacji.

Organizowane są również - we współpracy z Książnicą Podlaską - spotkania z dziećmi: w środę (5.12) o godz. 11.15 w Filii nr 10 (Dziecięcy Szpital Kliniczny) i o godz. 12.30 w Filii nr 15, w czwartek (6.12) o godz. 11.30 w Filii nr 4 oraz w piątek (7.12) o godz. 8.30 w Filii nr 9.

Publikacja jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz też: Premiera nowej publikacji dla dzieci "Listy z osiołkiem"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

908 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39