Nowa szansa dla pracy tymczasowej

2009.12.22 00:00
17 grudnia 2009 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, która ma szanse znieść główne bariery rozwoju pracy tymczasowej w Polsce.

- Dzięki nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych firmy będą mogły w większym stopniu korzystać z pracy tymczasowej, elastyczniej gospodarować zatrudnieniem i w ten sposób reagować na zapotrzebowanie, jakie pojawia się na rynku - uważa Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Wydłużenie maksymalnego okresu zatrudnienia pracownika tymczasowego u pracodawcy użytkownika do 18 miesięcy poprawia zasady współpracy pracownika z agencją. Nie będzie on zmuszany do zmiany pracodawcy po upływie roku.

Zmiany w ustawie są również korzystne dla pracodawców, którzy przeprowadzili zwolnienia grupowe. Wielu z nich planowało wyjść z kryzysu zatrudniając pracowników tymczasowych. W aktualnym stanie prawnym nie mogą z takiej możliwości skorzystać przez okres pół roku.

Natomiast agencje będą mogły zbiorczo wystawiać świadectwa pracy (po 12 miesiącach pracy) lub na żądanie pracownika tymczasowego. Teraz agencja ma obowiązek wystawiania takich świadectw dla każdej zakończonej umowy z pracownikiem tymczasowym. Realnie oznacza to wystawianie dla jednej osoby średnio kilkunastu dokumentów w okresie krótkiej współpracy.

Według Agnieszki Bulik, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej praca tymczasowa może odegrać niebagatelną rolę w okresie odbudowywania potencjału polskiej gospodarki w okresie kończącego się kryzysu.

andy

832 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39